در حال حاضر بهترین و راحت ترین روش غربالگری برای تشخیص زودرس بیماری ها و بدخیمی های رحم، تست پاپ اسمیر است. در صورتی که با تکنیک صحیح و وسایل نمونه برداری مناسب انجام شود، میزان دقت آن در تشخیص بدخیمی های سرویکس( دهانه یا گردن رحم) به 98% می رسد.  سه تا شش ماه بعد از شروع فعالیت جنسی، حتما" این تست باید انجام شود. 


برای انجام این تست شرایط زیر لازم است:

مراجعه جهت تست پاپ اسمیر بهتر است سه تا چهار روز بعد از اتمام خونریزی و بدون لکه بینی باشد.

 24 تا 48 ساعت قبل از انجام تست، نباید رابطه جنسی داشته و از داروهای داخل رحمی و لوبریکانت ها( ژل های لغزنده) استفاده نشده باشد. چراکه نتیجه تست از دقت کافی برخوردار نخواهد بود.

انجام این آزمایش نباید در انتهای سیکل ماهانه (نزدیک خونریزی بعدی عادت ماهانه) باشد.

تست پاپ اسمیر در مطب ها و مراکز بالینی انجام می شود. 2 تا 3 دقیقه طول می کشد و بسیار راحت و ساده است. تمامی خانم ها با شروع رابطه جنسی حتما" این تست را باید انجام دهند. دو روش برای انجام این تست وجود دارد.

1) روشی که از ترشحات ابتدای رحم شما با پنبه کوچکی برداشته و روی لام (شیشه آزمایشگاهی) گذاشته و با کمک اسپری فیکس کننده، سلول ها را به همان شکل ثابت نگه داشته می شوند و به آزمایشگاه فرستاده می شود.

2) ترشحات داخل رحم توسط وسیله ای مانند برس کوچک برداشته و به همراه خود برس کوچک، داخل مایعی گذاشته و به آزمایشگاه فرستاده می شود.

در روش اول شما باید سه نوبت به فاصله هر سال یک مرتبه، این آزمایش را تکرار کنید، در صورت سالم بودن هر سه نوبت در سه سال متوالی، 5 سال بعد دوباره باید تکرار کنید. اما در روش دوم به دلیل دقت بالاتر، نیاز به تکرار سالیانه نیست و همان 5 سال یکبار کفایت می کند. 

ماما یا پزشک شما حین معاینه داخل رحم، در مطب یا مراکز بالینی، از ترشحات رحم شما نمونه برداشته و به آزمایشگاه ارسال می کند. تفسیر این آزمایش به عهده اوست. خیلی از خانم ها به دلیل ترس و یا خجالت، از معاینه از انجام این آزمایش، صرفنظر می کنند اما  بهتر است بدانیم که با یک آزمایش ساده و راحت می توانیم  بسیاری از بیماری ها را شناسایی و به سرعت درمان کنیم. جالب است بدانیم که بیماری های تکرار شونده ای که باعث می شود شما دائما" دارو مصرف می کنید و نتیجه نمی گیرید، با یک آزمایش پاپ اسمیر تشخیص داده و به راحتی درمان خواهد شد.