تغذیه نوجوان تأثیر بسزایی بر توانایی آنها در یادگیری دارد. همینطور عدم دریافت مواد غذایی مورد نیاز در این سنین می تواند قدرت عضلانی و  استخوانی و حتی رشد دندانی یک نوجوان را تحت تأثیر قرار دهد.

مواد مغذی مهمی که باید در دوران نوجوانی افزایش یابد شامل کالری، پروتئین، کلسیم و آهن است. نیازهای انرژی نوجوانان تحت تأثیر سطح فعالیت و میزان متابولیسم پایه قرار می گیرد. نوجوانان نیاز به انرژی بیشتری برای رشد و فعالیت دارند. دختران نوجوان روزانه حدود 2200 کالری نیاز دارند. مصرف پروتئین کافی، محصولات لبنی کم چرب، دانه های مغذی، میوه ها و سبزیجات از ضروریات تغذیه ای دوران بلوغ اند.

تهیه میان وعده و تنقلات سالم و عادت كردن به استفاده از میوه ها، دانه های مغذی یکی از راهکارهاست که می تواند سطح انرژی نوجوان را بالا نگه دارد. از طرف دیگر می تواند از اشتهای زیاد، در وعده های غذایی و پرخوری مانع شود.

به دلیل از دست دادن خون ماهانه در سیکل قاعدگی، نیاز به مواد غذایی آهن دار برای دختران اهمیت ویژه ای دارد. در طول این دوره  3 تا 7 روزه حدود 30 تا 40 میلی‌لیتر خون از دست می رود. 

بروکلی، مرکبات، گوشت قرمز، عدس، زردالو و انواع دانه های مغذی سرشار از آهن هستند و می توانند برای روزهای پریودی بسیار مناسب باشند.

شکلات تلخ به دلیل آنتی اکسیدان هایی که دارد بسیار مفید است و مصرف آن در طول دوره خونریزی پیشنهاد می شود.

اگرچه خوردن رژیم غذایی کم چرب از بیماری قلبی، سرطان سینه، و یا سرطان روده بزرگ جلوگیری می کند اما در طول نوجوانی، چربی رژیم غذایی نقش مهمی را به عنوان منبع انرژی مؤثر بر متابولیسم  ایفا می کند. چربی های بد(چربی های اشباع شده و ترانس)، باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی و... می شوند، در حالی که چربی های خوب (یعنی چربی های غیر اشباع شده )، این خطر را کاهش می دهند. ایده اولیه در مورد پیشگیری از بیماری های مرتبط با مصرف چربی، جایگزینی آجیل و دانه های مغذی به جای چربی های بد است.

دریافت پروتئین برای رشد و نگهداری عضلات در دوران بلوغ از نکات مهم دیگر است. نوجوانان روزانه بین 45 تا 60 گرم پروتئین نیاز دارند. اکثر نوجوانان به راحتی این نیاز را با مصرف گوشت، مرغ، تخم مرغ و محصولات لبنی برطرف می کنند. پروتئین در منابع گیاهی خاصی از جمله سویا، لوبیا و آجیل موجود است. هنگامی که مصرف پروتئین ها نامناسب باشد، کاهش رشد خطی، تأخیر در بلوغ جنسی و کاهش تجمع توده های چربی بدن ممکن است رخ دهد.

 علاوه بر این، نیازهای کلسیم در دوران نوجوانی به دلیل افزایش تقاضا برای رشد اسکلت، بیشتر از دوران کودکی یا بزرگسالی آنها است. مصرف کافی کلسیم نیز برای توسعه استخوان های شدید و متراکم ضروری است. مصرف نادرست کلسیم در دوران نوجوانی و نوجوانی، افرادی را در معرض خطر ابتلا به پوکی استخوان قرار می دهد. به همین منظور برای دریافت 1،200 میلی گرم کلسیم مورد نیاز، نوجوانان تشویق می شوند که هر روز سه تا چهار بار غذاهای غنی از کلسیم مصرف کنند. 

 آب پرتقال تازه ، میوه ها، نان و غلات، منابع عالی کلسیم هستند.

با شروع نوجوانی، نیاز به آهن به عنوان نتیجه مستقیم رشد سریع و گسترش حجم خون و توده عضلانی افزایش می یابد. همان طور که نوجوانان توده عضلانی را به دست می آورند، آهن بیشتری نیاز است تا سلول های عضلانی جدید خود را برای دریافت انرژی اکسیژن دریافت کنند. شروع قاعدگی نیازهای اضافی آهن برای دختران را فراهم می آورد. نیاز برای آهن 12-15 میلیگرم (میلی گرم) در روز است. منابع خوب آهن عبارتند از گوشت گاو، مرغ، حبوبات (از جمله لوبیا و بادام زمینی)، و غلات کامل و سبزیجات تیره رنگ مانند اسفناج می تواند باشد.

روی نیز در نوجوانی به دلیل نقش آن در رشد و بلوغ جنسی بسیار مهم است. برای دختران سنین 14-18 سال،  9 میلی گرم در روز نیاز است. روی به طور طبیعی در گوشت قرمزو غلات کامل فراوان است. علاوه بر این، بسیاری از غلات صبحانه حاوی روی هستند. روی و آهن برای جذب رقابت می کنند، بنابراین مصرف زیاد یکی می تواند جذب دیگران را کاهش دهد. 

فولات نقش ممتاز در DNA، RNA و سنتز پروتئین ایفا می کند. بنابراین، نوجوانان در طول بلوغ نیاز دریافت فولات بیشتری دارند. منابع غنی از فولات شامل غلات، آب پرتقال، نان، شیر و لوبیا  یا عدس می باشد.

علاوه بر تغذیه، بهداشت دوران قاعدگی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. آموزش بهداشت در سیکل ماهانه می تواند کمک زیادی در پیشگیری از عفونت دستگاه تناسلی داشته باشد.

یکی از موارد پر اهمیت، بهداشت هنگام اجابت مزاج است. دختران در این دوران پس از هر بار دفع ادرار یا مدفوع باید ابتدا ناحیه تناسلی و سپس ناحیه دفع مدفوع را شستشو دهند تا آلودگی ناحیه مقعدی وارد دستگاه تناسلی نگردد.

 پدهای بهداشتی باید زود به زود تعویض گردند چرا که می تواند بستر رشد میکروب ها شده و منجر به ایجاد عفونت  شود.