بیماری فیبروکیستیک پستان یک وضعیت خوش خیم است، اما ممکن است برای بعضی از زنان ناراحت کننده باشد. تقریبا بیش از نیمی از زنان در برخی موارد در زندگی خود مبتلا به بیماری سینه فیبروکیستیک خواهند شد. بسیاری از زنان مبتلا به سینه های فیبروکیستیک علائم مرتبط با آن را ندارند. اگر چه این سندرم فیبروکیستیک مضر نیست، اما این وضعیت می تواند تشخیص سرطان سینه را به چالش بکشاند.

 ورم، حساسیت، درد، ضخیم شدن بافت و توده هایی در یک یا هر دو سینه ممکن است وجود داشته باشد. علائم به علت تغییرات هورمونی احتمالا بدتر و بیشتر از قبل خواهد بود، اما ممکن است در طول ماه علائم وجود داشته باشد. اندازه توده های سینه فیبروکیستیک معمولا در طول ماه تغییر می کنند و معمولا متحرک هستند. اما گاهی اوقات اگر مقدار زیادی از بافت فیبری وجود داشته باشد، توده ها ممکن است در یک مکان ثابت باشند. همچنین ممکن است به صورت درد زیر دست و یا در برخی از زنان ترشح سبز یا تیره قهوه ای از نوک پستان علایمی ایجاد نماید. نکته مهم این است که اگر فرد دچار ترشح مایع قرمز یا خونریزی از نوک پستان است، حتما باید به ماما یا پزشک اطلاع داده شود زیرا ممکن است نشانه ای از سرطان پستان باشد. فیبروکیستیک اغلب در زنان در 30 تا 50 سالگی رخ می دهد. قرص های جلوگیری از بارداری ممکن است علائم را کاهش دهند اما علائم معمولا پس از یائسگی بهبود می یابند. بیماری پستان فیبروزیستیک خطر ابتلا به سرطان را افزایش نمی دهد، اما تغییرات در سینه ها می تواند برای شما یا مامای شما برای تعیین توده های سرطانی بالقوه در طول آزمایش های پستان و ماموگرافی مشکل باشد. در این مواقع خودآزمایی های منظم سینه می تواند مفید باشد.

 داروهای مسکن و ضد درد معمولا به طور موثر درد و ناراحتی را از بین می برند. اما همچنین لباس زیر سفت و محکم، مناسب برای کاهش درد سینه و همچنین محدود کردن مصرف کافئین، خوردن یک رژیم کم چربی یا مصرف مکمل های اسید چرب ضروری، علائم بیماری سینه فیبروکیستیک را کاهش می دهد.

 بطور کلی اگر نشانه ها ملایم باشد، فیبروکیستیک نیازی به درمان نیست. درد شدید یا کیستهای بزرگ و دردناک مرتبط با سینه فیبروکیستیک ممکن است نیازمند جراحی برای درمان باشد. آسپیراسیون دقیق سوزنی (FNA) که از یک سوزن نازک استفاده می کند تا مایع را از کیست تخلیه کند، روش سودمندی است. و روشی آسانتر از نمونه برداری از بافت پستان خواهد بود.