کاهش یا فقدان میل جنسی شایعترین اختلالات جنسی را تشکیل می دهد که ممکن است به صورت اولیه یا ثانویه باشد. در سرد مزاجی اولیه بیمار ممکن است در تمام طول عمر خود فاقد میل جنسی طبیعی باشد و چنین حالتی غالبا" زمینه در حوادث جنسی در دوران کودکی یا نوجوانی دارد و به ندرت اختلالات سیستمیک در آن دخیل است. 

در سرد مزاجی ثانویه بیمار در گذشته میل جنسی خوب و مناسب داشته ولی در حال حاضر از دست داده است و عوامل بسیار متعددی همچون مصرف داروها، مشکلات طبی و اختلالات روانی و روحی (از جمله مشکلات خانوادگی و ارتباطات شخصی) در آن دخیل هستند. مشکلات تیروئیدی و هورمون پرولاکتین می تواند دخیل باشد. در تمامی موارد بعد از یک معاینه ساده توسط ماما یا پزشک جهت رد مشکلات فیزیکی و در صورت لزوم مشاوره با روانشناس  خود می توان مشکل را درمان کرد.

ترس از بارداری یکی دیگر از دلایل سرد مزاجی است. در اینگونه موارد به زوجین روش مناسب و مطمئن جلوگیری از بارداری، توصیه می شود تا دغدغه بارداری نا خواسته را حل کنند. 

در بسیاری از موارد، عدم ترشحات غدد بارتولن حین نزدیکی، می تواند خشکی واژن و درد و ناراحتی حین نزدیکی را به دنبال داشته باشد. در این موارد می توان با استفاده از لوبریکنت های موضعی، که فقط حالت روان کننده دارند، خشکی واژن را برطرف کرد.

 در ابتدای ازدواج و اوایل روابط جنسی، برخی از خانم ها به دلیل ترس و اضطراب جهت از بین رفتن پرده بکارت و یا داشتن نوع پرده بکارت ضخیم، و یا خونریزی زیاد ناشی از از بین رفتن پرده بکارت در اولین تماس، برای مدت ها حین نزدیکی، اضطراب دارند. همین عامل می تواند خشکی واژن و عدم ترشح لازم حین نزدیکی و در نهایت سردمزاجی را در پی داشته باشد. البته  به یاد داشته باشیم که عفونت ها و بیماری های زنان نیز می توانند موجب سردمزاجی شوند.

از موارد شایع دیگر سردمزاجی می توان PMS (سندرم قبل از قاعدگی)، دیسپارونیا (درد موقع ارتباط جنسی)، واژینیسم، آندومتریوز، عفونت رحم، زخم و التهاب دهانه رحم، و در موارد نادر بدخیمی ها را نام برد.

 ناتوانی و یا مشکلات جنسی همسر نیز یکی دیگر از علت های سردمزاجی است. انزال زودرس و یا عدم حرکات معاشقه قبل از رابطه جنسی برای خانم ها اذیت کننده است و رفته رفته خانم را دچار سردمزاجی خواهد کرد. در اینگونه موارد آگاهی از آناتومی بدن زن و مرد و اختلاف بین رسیدن به اوج لذت جنسی در زن و مرد، بسیار کمک کننده خواهد بود. همچنین یک مشاوره و معاینه توسط پزشک متخصص اورولوژی می تواند مشکلات زود انزالی را نیز براحتی برطرف خواهد کرد.

از دیگر عوامل سردمزاجی تغییرات هورمونی بعد از زایمان و یا احتمالا بخیه های زایمانی است، که بعد از مدتی از بین می رود. اما دوران شیردهی می تواند  حالت های خاص روحی و تغییرات هورمونی را با خود داشته باشد. در اینگونه موارد کمک همسر و آگاهی به او بسیار کمک کننده است.

 بی خوابی های مادر در اولین روزهای تولد فرزندش، گریه های گاه و بیگاه نوزاد، همچنین خشکی واژن و یا عدم ترمیم بخیه های زایمان، می تواند از مهمترین دلایل سردمزاجی این دوران باشد. البته باید بدانیم که هیچکدام از این تغییرات ماندگار نیست و به سرعت مادر خودش را با  تغییرات جدید بدنی و روحی خود تطبیق داده و زندگی لذت بخش خود را با کمک همسر خویش و در کنار او از سر خواهد گرفت. مصرف برخی از داروها از جمله داروهای قلبی، تیروئیدی، داروهای پایین آورنده فشار خون و حتی داروهای گوارشی و...... نیز عوارض سردمزاجی را به دنبال دارند.

مصرف مواد غذایی سالم و میوه و سبزیجات تازه، گیاهان دارویی در این زمینه بسیار کمک کننده هستند.

عملکرد عصبی خوب، سطوح هورمون سالم و جریان خون ناشتا به ناحیه لگن برای عملکرد جنسی ضروری است. به همین جهت داشتن تغذیه سالم می تواند بسیار کمک کننده باشد. رژیم غذایی باید بر اساس حبوبات، محصولات دانه و سایر کربوهیدرات ها، با مقدار زیادی میوه ها و سبزیجات و مقادیر کافی پروتئین باشد؛ این رژیم غذایی مقدار زیادی از ویتامین ها و مواد معدنی را فراهم می کند. به خصوص برای مرکبات برای ویتامین C برای تقویت دیواره رگهای خونی، و محصولات لبنی کم چرب، غلات غنی شده، دانه های کامل و سبزیجات سبز برای ریبوفلاوین برای حفظ غشاهای مخاطی که در دستگاه تولید مثل زنان قرار دارند، مهم هستند. 

عدم دریافت خوب ویتامین E، امگا 3، آجیل، دانه ها و مغز ها، سبزیجات سبز و تازه، بر روی عملکرد جنسی تاثیر دارند. ورزش و برنامه تمرین منظم می تواند باعث تولید اندورفین ها و نشاط شود. از طرفی در برخی مواردکم خونی فقر آهن ممکن است مسئول خستگی و عدم رضایت جنسی باشد.

رژیم غذایی شامل گوشت، ماهی، آجیل و دانه، حبوبات، غلات غنی شده، سبزیجات برگ و میوه های خشک، کمک می کند تا از ذخایر آهن استفاده کنید زیرا تحقیقات نشان داده است که ذخایر آهن بدن با عملکرد جنسی گره خورده است.

 البته ناگفته نماند که مردان نیز برای ایجاد اسپرم به روی نیاز دارند. روی در فراورده های غذای حیوانی، از جمله غذاهای دریایی (به خصوص صدف ها)، گوشت، مرغ و کبد، و همچنین تخم مرغ، شیر، لوبیا، آجیل و دانه های کامل، فراوان است.

الکل و مشروبات الکلی نیز عملکرد جنسی را مختل می سازد. الکل یک عمل مشابه هورمون استروژن زن دارد. این می تواند تاثیر مخربی بر عملکرد جنسی مردان داشته باشد و باعث ناتوانی جنسی و انزال زودرس در مردان وابسته به الکل گردد. از سوی دیگر، نیکوتین موجود در دخانیات، دشمن شریان ها است. نیکوتین می تواند انسداد شریانی در عروق خونی آلت تناسلی را تسریع نماید.

از طرف دیگرمصرف غذاهای چرب می تواند در عملکرد جنسی موثر باشد. به آسانی می توان ارتباط بین  چربی های اشباع شده، افزایش سطح کلسترول خون و ایجاد پلاک های چربی آترواسکلروز را بر روی رگ های خونی مشاهده کرد. همینطور پلاک های مشابه در عروق کوچک آلت تناسلی و به دنبال آن، عدم گردش خون آزاد در آلت تناسلی به طور فیزیکی می تواند به اختلال عملکرد جنسی منجر شود.