بدن شما در بارداری پروژسترون زیادی تولید کرده است. بنابراین بدن شما مایع اضافی را در خود نگه می دارد، که  می تواند ایجاد ورم نماید. علاوه بر این، احتمالا سرم و داروهایی دریافت کرده اید، چه هنگام زایمان، بیهوشی و یا بعد از زایمان، که عامل دیگری برای ورم اندام های شما می تواند باشد.

راهکارهای خانگی:

1. رژیم غذایی سالم داشته باشید:
خوردن یک رژیم غذایی مناسب می تواند انرژی لازم پس از بارداری را به شما بدهد و به شما کمک می کند مایعات اضافی از بدن دفع شود. مواد غذایی مانند میوه های تازه و سبزیجات، کربوهیدرات ها یا غذاهای غنی از پروتئین مفید هستند. از غذاهای کنسروی و دارای مواد نگهدارنده و پر نمک اجتناب کنید.

 مصرف غذاهایی با ویتامین C و E، پتاسیم بسیار مفید است. همچنین می توانید غذاهای طبیعی دیورتیک( ادرار آور) مانند کرفس، جو، میوه های مرکبات، کلم، جعفری و چای سبز مصرف کنید.

2. پا و دست خود را بالا ببرید:
نگه داشتن دست ها و پاها در موقعیت های بالا معمولا به کاهش تورم کمک می کند. سعی کنید برای نیم ساعت در روز بالا نگه دارید تا ورم را کاهش دهد. دست ها و پاها که متورم شده اند باید در بالای قلب نگه داشته شوند تا خون به درستی به این مناطق برسد. پاهای خود را در حالی که نشسته اند بی حرکت نگذاریدو اگر لازم است طولانی تر بنشینید، سعی کنید وزن خود را از یک پا به سمت دیگر تغییر دهید. هر دو این کمک می کنند تا گردش خون افزایش پیدا کند.

3. نوشیدن آب زیاد:
شاید برایتان عجیب باشد که برای نوشیدن مقدار زیادی مایعات می تواند برای کمک به کاهش تورم مفید باشد. با این حال، نوشیدن مقدار زیادی مایعات کمک می کند بدن مایع اضافی ذخیره شده در بدن خود را آزاد کند. بدن شما هنگام تولد محروم از آب بوده و در طی تغذیه با شیر مادر مایعات را از دست می دهد، بنابراین باید سعی کنید مقدار زیادی مایعات در طول روز بخورید و مثانه را هر 4 ساعت خالی کنید. دریافت حداقل 8 عدد  لیوان آب در هر روز به بدن شما اجازه می دهد تا مایع اضافی را دفع کند.

4. انجام برخی از تمرینات متوسط:
ورزش سبک، یوگا و یا حرکات نرمشی ملایم در خانه می تواند مفید باشد.

5.  ماساژ را امتحان کنید:
ماساژ مچ پا می تواند گردش خون را به پاها افزایش دهد تا مایع اضافی به راحتی تخلیه شود. درمان های معاصر مانند طب سوزنی و رفلکسولوژی پا کمک خوبی در کاهش تورم و ناراحتی خواهد بود که می تواند به بهبود عملکرد کلیه و گردش خون کمک کند.

نکات:
از پوشیدن لباس های تنگ و هرگونه لوازم تزئینی تنگ پرهیز کنید، زیرا از جریان خون مناسب جلوگیری می کنند و موجب تورم می شوند. یادتان باشد که گرما می تواند ورم را بدتر کند، بنابراین در روزهای خیلی گرم، سعی کنید از خانه خارج نشوید. از طرفی حمام کردن، می تواند به کاهش تورم کمک کند.

اگر متوجه شوید تنها یک پا متورم شده و یا درد شدیدی در پشت آن دارید، ممکن است لخته خون ایجاد شده باشد، و نیاز فوری به درمان دارد. همچنین اگر تب، افزایش درد، قرمزی، و یا دیدن هر گونه ترشح در اطراف محل برش خود را ببینید، علائم عفونت است که باید بررسی شود. مشاوره با ماما و پزشک می تواند سایر موارد، از قبیل پراکلامپسی و یا بیماری های قلبی را نیز رد کند.