برای والدین جدیدی که به تازگی دارای فرزندی شده اند، نگرانی در مورد هر موضوع راجع به نوزاد، از جمله سلامت نوزاد، وزن نوزاد و بسیاری موارد دیگر بوجود می آید.

نوزادان در چند روز اول پس از زایمان، به دلایل مختلف، وزن خود را از دست می دهند. کاهش وزن کمتر از 10 درصد وزن هنگام تولد در هفته اول طبیعی است.

 اگر کودک شما بیش از این را از دست می دهد، ممکن است باعث نگرانی شود. مسائل مختلفی از مشکلات شیردهی تا بیماری های جسمی می توانند باعث کاهش وزن بیش از حد در روزهای اول زندگی نوزاد شما شوند.

نوزادان تمام دوران جنینی خود را قبل از تولد در مایع غوطه ور بوده اند، بنابراین از رحم به میزان بیشتری مایع دریافت کرده اند، و پس از تولد این مایع اضافی را از دست می دهند. این دلایل معمول برای کاهش وزن ممکن است باعث کاهش وزن تا 10 درصد وزن تولد در هفته اول شود. 

اگر کاهش وزن بیش از حد طبیعی باشد، معمولا به علت مشکلات طولانی مدت تغذیه است. این موضوع در نوزادان تغذیه شونده با شیرمادر بیشتر است زیرا میزان ترشح شیر، 3 تا 5 روز پس از تولد کم خواهد بود. به ندرت از دست دادن وزن بیش از حد می تواند ناشی از عفونت و یا شرایط پزشکی مانند بیماری متابولیک، قلب، ریه، و یا کلیه باشد.

اگر نوزاد پس از تولد وزن بیش از حد وزن از دست می دهد، اغلب نشان دهنده عدم مصرف مایع مناسب است که می تواند منجر به کم آبی شود.