زگیل تناسلی بیماری عفونی ناحیه تناسلی است که معمولاً از راه تماس جنسی منتقل می شود. عامل آن ویروس پاپیلومای انسان می باشد که این ویروس بیش از صد نوع دارد و برخی از انواع آن قادر به ایجاد این بیماری هستند.

پاپیلوما ویروس انسانی یا HPV ویروسی است که از طریق تماس پوستی از فردی به فرد دیگر انتقال می یابد. ویروس های پاپیلوما انواع متفاوتی از زگیل ها شامل زگیل پوستی، زگیل کف پا، زگیل های مسطح و حنجره ای را در انسان ایجاد می کنند. ویروسی است که از طریق تماس پوست به پوست بین افراد منتقل می شود. بیش از 100 نوع HPV وجود دارد و می توانند دستگاه تناسلی ، دهان یا گلو را تحت تأثیر قرار دهند. 

زگیل تناسلی یکی از شایع ترین بیماری های منتقل شونده از راه تماس جنسی است. در دنیا حدود 27 درصد افراد فعال از نظر جنسی به این ویروس آلوده هستند. عفونت در مردان معمولا بدون علامت بوده، لذا تشخیص عفونت در مردان سخت تراست و بیشترین سن شیوع بیماری در دوره ی جوانی می باشد. فردHPV  مثبت، مستعد تبخال تناسلی، هپاتیت و ایدز هم هست. این ویروس در خانم های جوان و حتی با یک بار ارتباط جنسی هم می تواند منتقل شود. اگر HPV در فردی مثبت باشد، باید تبخال تناسلی، هپاتیت، ایدز و.. را نیز برای او تست کرد به این دلیل که این ویروس ها معمولا به صورت گروهی منتقل می شوند.

 علائم تبخال تناسلی بیشتر تاول بوده و با سوزش همراه می باشد اما زگیل تناسلی برآمدگی های پوستی برجسته به صورت منفرد و یا توده ای و گل کلمی شکل می باشد. نکته مهم این است که انواع پرخطر ویروس زگیل تناسلی می تواند سرطان دهانه رحم ایجاد کند. زگیل تناسلی برآمدگی های پوستی توپر به ابعاد 2 تا چند میلی متر هستند که ممکن است، به صورت منفرد ویا توده ای شکل باشند. فاقد درد، سوزش و خارش بوده و مسری تر از زگیل معمولی سایر نواحی بدن هستند. در مواردی زگیل آنقدر کوچک است که به راحتی قابل مشاهده نیست. این زگیل ها بصورت ضایعات گوشتی خاکستری رنگ در ناحیه تناسلی مردان و زنان دیده می شوند. این زگیل ها نواحی مرطوب دستگاه تناسلی را گرفتار می کند و در بسیاری از موراد آنقدر کوچک هستند که ممکن است با چشم دیده نشوند. محل ضایعه در زنان ابتدای آلت تناسلی، واژن، دهانه رحم، مقعد،کشاله ران و در مردان آلت تناسلی، پوست بیضه ها، ران و کشاله ران می باشد.

 مدت ظهور علائم از چند ماه تا چند سال بسته به سیستم ایمنی فرد متفاوت می باشد. در بعضی از افراد سیستم ایمنی فرد با ویروس مبارزه کرده و مانع ایجاد بیماری می شود. برخی از موارد عفونت HPV دستگاه تناسلی ممکن است هیچ مشکلی در سلامتی نداشته باشد. با این حال، برخی از انواع HPV می تواند منجر به ایجاد زگیل تناسلی و حتی سرطان دهانه رحم، مقعد و گلو شود.

ویروس ایجاد عفونت HPV از طریق تماس پوست به پوست منتقل می شود. بیشتر افراد از طریق تماس جنسی مستقیم از جمله رابطه جنسی واژینال، مقعد و دهان به عفونت HPV دستگاه تناسلی مبتلا می شوند.HPV همچنین می تواند باعث سرطان دهانه رحم و سایر سرطان های دستگاه تناسلی، سر ، گردن و گلو شود. انواع HPV که باعث ایجاد زگیل می شوند با انواع ایجاد سرطان متفاوت است. 

"بنابراین ، داشتن زگیل تناسلی ناشی از HPV به معنای ابتلا به سرطان نیست."

سرطان های ناشی از HPV معمولاً تا زمانی که سرطان در مراحل بعدی رشد نباشد علائمی نشان نمی دهند. غربالگری منظم می تواند به شما در تشخیص مشکلات بهداشتی مرتبط با HPV کمک کند. این می تواند چشم انداز را بهبود بخشد و شانس بقا را افزایش دهد. بسیاری از مردانی که به HPV مبتلا هستند علائمی ندارند، اگرچه ممکن است برخی از آنها زگیل تناسلی ایجاد کنند. در صورت مشاهده هرگونه برآمدگی یا ضایعه غیرمعمول در  آلت تناسلی یا مقعد، باید با پزشک مشورت شود.

 بعضی از خانمها ممکن است متوجه شوند که دارای زگیل تناسلی هستند، که می تواند در داخل واژن، در داخل یا اطراف مقعد و روی دهانه رحم یا روده بزرگ ظاهر شود. در صورت مشاهده هرگونه برآمدگی یا رشد غیرقابل توضیح در ناحیه دستگاه تناسلی، با ماما یا پزشک خود مشورت کنید. 

غربالگری منظم می تواند به تشخیص تغییرات مرتبط با سرطان دهانه رحم در زنان کمک کند. علاوه بر این، آزمایشات DNA بر روی سلول های دهانه رحم می توانند HPV مرتبط با سرطان دستگاه تناسلی را تشخیص دهند. نکته قابل توجه این است که امکان دارد یک فرد بیش از یک نوع ویروس HPV مبتلا شود.

"افراد مبتلا می‌توانند سال‌ها بدون علامت باشند و در این مدت، ویروس را به شریک جنسی خود منتقل کنند."

" شما می توانید راههای تشخیصی HPV، آزمایشات غربالگری، درمان و واکسیناسیون زگیل تناسلی  را در مقالات بعدی وبسایت خاتون دنبال نمایید."