تامپون ها و شوک توکسیک

تامپون یکی از وسایل بهداشتی است که بانوان در زمان خونریزی قاعدگی برای جلوگیری از خروج خون قاعدگی و جمع آوری آن جهت جلوگیری از آلوده شدن یا کثیف شدن لباس ها از آن استفاده می کنند. تامپون  تیوب‌هایی نخی هستند که با روش جذب خون به درون بافت اسفنجی و حفظ آن به مدت چندین ساعت عمل می کند.

بعضی از تامپون ها همراه با یک اپلیکاتور هستند که راحتتر می توان آن را داخل واژن قرار داد و همچنین دارای یک رشته متصل هستند، بنابراین به راحتی می توان آنها را از واژن خارج کرد.

 در استخر و در طول تمام انواع ورزش ها و فعالیت ها می توان از تامپون استفاده کرد. اکثر تامپون ها از مواد ارگانیک و طبیعی ساخته شده اند.

استفاده از اپلیکاتور هنگام استفاده از تامپون، بهداشتی تر است. همچنین می توان از دستمال توالت برای تعویض آن استفاده کرد. بهتر از تماس مستقیم دست با هر گونه خون و یا تامپون آلوده به خون، جلوگیری شود. هنگام استفاده از تامپون می توان از کمی روغن و روان کننده استفاده کرد.

نکته مهم در مورد استفاده از تامپون بیماری سندرم شوک سمی (توکسیک) است. اگر تامپون برای مدت طولانی در واژن بماند، می تواند باعث بروز این بیماری شود. تب بالا، اسهال، درد عضلانی، گلو درد، سرگیجه، استفراغ، ضعف یا خستگی، علایمی هستند که باید حتما با ماما یا پزشک خود تماس بگیرید. استفاده از پایین ترین سطح جاذب تامپون و تعویض زود به زود تامپون می تواند از بروز این بیماری جلوگیری نماید. به طور کلی تامپون ها به طور میانگین هر 6-4 ساعت باید تعویض شوند.

افرادی که برای اولین بار است از این محصول بهداشتی استفاده می کنند، بهتر است از سایز های کوچک تر آن استفاده کنند. اگر تامپون نتوانست به طور کامل خون را جذب کند، باید از تامپون های با سایز بزرگتر استفاده شود.

جهت خارج کردن تامپون با دقت یک انگشت را وارد واژن نموده، به آرامی آن را در جهت یک دایره حرکت داده و خارج نمایید، وقتی می خواهید تامپون را پیدا کنید یا آن را خارج کنید، هرگز از شیء خارجی مانند موچین استفاده نکنید تا تامپون را بگیرید، این موارد به راحتی می تواند موجب زخم دیواره واژن و عفونت گردد.

از این محصول می توان در هنگام فعالیت هایی مانند شنا نیز استفاده کرد و یکی از دلایل تمایل خانم ها به استفاده از تامپون، بخصوص در هنگام ورزش هایی مانند شنا و ژیمناستیک است.

استفاده از این محصول بهداشتی نباید هیچوقت درد داشته باشد، اگر در هنگام استفاده دردی وجود دارد ، بهتر است از سایز کوچکتر آن استفاده شود. دختران باکره نیز می­توانند از آن استفاده کنند، اما احتمال آسیب به پرده بکارت وجود دارد. اگر خارج کردن تامپون دردناک باشد ممکن است سایز انتخابی تامپون نامناسب بوده باشد. اگر این علائم ادامه داشتند، با ماما یا پزشک خود تماس بگیرید.