واژینوز باکتریایی، عفونت واژن ناشی از رشد بیش از حد باکتری هاست. واژن به طور طبیعی دارای محیطی است که حاوی باکتری های "خوب" و "بد" است. اما در موارد واژینوز باکتریایی،  باکتری های بد بیش از حد وجود دارند.  درمان های خانگی می تواند برای درمان و جلوگیری از آن استفاده شود. برخی از آنها ممکن است از داروها موثرتر باشند، بدون آنکه عوارض جانبی داروها را با خود داشته باشند.

1) خوردن ماست
ماست یک پروبیوتیک طبیعی است. این بدان معنی است که باکتری های سالم زیادی در خود دارد و کمک می کند تا محیط واژن سالم تر و ایمن تری ایجاد کند و می تواند به مبارزه با باکتری های مضر کمک کند.https://khaatoon.com/Uploading/CkEditor/wwwssa.jpg

2) پروبیوتیک ها
 مکمل های پروبیوتیک موجود در بازار می تواند به درمان و جلوگیری از واژینوز باکتری کمک کند.

3) خوردن سیر
سیر داراي خواص ضد باکتری قوی است و به مدت طولانی به عنوان درمان خانگی برای واژینوز باکتریایی مورد استفاده قرار می گیرد.

https://khaatoon.com/Uploading/CkEditor/ds.jpghttps://khaatoon.com/files/blog_post/2019/02/23/Garlic-2.jpg

4) لباس زیر نخی
استفاده از انواع خاصی از لباس زیر نخی، همچنین کنار گذاشتن شلوارهای تنگ، باعث می شود که رطوبت را در خود نگه نداشته، تهویه مناسب داشته باشد تا محیط  لازم برای  پرورش باکتری ها را از بین ببرد و از ایجاد عفونت واژن باکتریایی جلوگیری کند. 

5)  اجتناب از دوش واژینال وسواسی
بعضی از خانم ها به دلیل اینکه معتقدند این کار را رحم را "پاکیزه تر می کند"، دایما" داخل واژن را شستشو می دهند. در واقع، این کار می تواند تعادل طبیعی باکتری ها را در واژن بهم بزند و احتمال عفونت را افزایش دهد. 

6) سکس ایمن
 استفاده از کاندوم می تواند خطر ابتلا به واژینوز باکتریایی را کاهش دهد. به همین دلیل، هنگامی که همسر شما دارای علائم عفونت تناسلی است، حتما" از کاندوم استفاده نمائید.

7) بهداشت خوب
مناطق مقعد و واژن نزدیک به یکدیگر هستند. با تمرین بهداشت مناسب، می توانید به درمان و جلوگیری از موارد واژینوز باکتریایی کمک کنید. بعد از استفاده از حمام، همیشه از جلو و عقب شستشو دهید(به منظور جلوگیری از آلودگی مدفوع به واژن)

8) تعویض زود به زود پد یا تامپون

نوار بهداشتی و پد خود را چندین بار در طول دوره خونریزی عادت ماهانه خود تعویض کنید. بقایای خون روی پد، تغذیه و محیط بسیار مناسب برای باکتری هاست.