ارتباط بیماری آندومتریوز با بارداری چیست؟

اندومتریوز  یک بیماری سیستم تولید مثلی بانوان است که موجب درد و ناباروری می شود. این اتفاق  زمانی می افتد که بافتی که معمولا" داخل رحم قرار می گیرد، شروع به رشد در خارج از رحم می کند.  توسعه ضایعات اندومتریوز به طور کامل و دقیق مشخص نیست، اما معمولا" بر روی  تخمدان ها، در لوله های رحمی، پشت رحم، در بافت هایی که رحم را نگه داشته اند، بر روی روده یا مثانه و در موارد نادر موارد بر روی ریه ها و یا سایر قسمت های بدن  دیده می شود.

اگر بیماری اندومتریوز دارید، احتمالا" از خود یا پزشک خود پرسیده اید: "چطور ممکن است بر توانایی من برای باردار شدن تاثیر بگذارد؟" پاسخ ساده این است که ممکن است باردار شدن شما سخت تر شود.  حدود 21 تا 44 درصد زنان نابارور، دارای اندومتریوز هستند، با این حال، اندومتریوز ممکن است، به تنهایی تأثیری  برای باردار شدن نگذارد. این نیز به این معنی است که شما می توانید باردار شوید. بسیاری از زنان بدون مشکل باردار می شوند، قبل از اینکه تشخیص داده شوند، که آندومتریوز دارند.

با این حال آندومتریوز می تواند یک عامل خطر برای زایمان زودرس(قبل از 40 هفته)، خونریزی پس از هفته ی 24 بارداری، فشار خون بالا (پره اکلامپسی)، باشد که باید پیگیری شود.

بارداری، اندومتریوز را درمان نمی کند، اما علائم ظاهرا در حاملگی بهبود می یابند. این به این دلیل است که سطوح پروژسترون بالاتر می تواند اندومتریوز را سرکوب کنند. دردهای شدید موقع قاعدگی، درد موقع ارتباط جنسی، خونریزی های شدید قاعدگی و نازایی می تواند از علایم آندومتریوز باشد.

 اگر می خواهید حاملگی داشته باشید با وجود آندومتریوز، بهتر است هرچه سریعتر اقدام به بارداری داشته باشید!!

 یک رژیم غذایی سالم با میوه ها، سبزیجات و دانه های مغذی و ورزش به طور منظم  بدن شما را آماده می کند. زنان با وزن بسیار کم  یا اضافه وزن، یا زنان دارای سوء تغذیه، کمتر احتمال دارد که باردار شوند و بدن آنها برای بارداری مناسب نیست.