عوارض قرصهای شیردهی
لاینسترنول یا مینی پیل، قرص خوراكي پروژستروني پيشگيري از بارداري بوده كه فقط مادران شيرده تا ۶ ماه پس از زایمان (دقیقا تا قبل از شروع غذای کمکی شیرخوار) می توانند از آن استفاده کنند. قرص در ساعت خاصی از شبانه روز به صورت منظم تا پایان بسته خورده  باید مصرف گردد.


مهمترین عوارض قرص شیردهی فراموشی آن است . قرص‌ها را باید همیشه راس ساعتی مشخص مصرف کرد، در غیر این صورت علاوه بر آنکه احتمال شكست این روش افزایش پیدا می‌کند، عوارض خونریزی نامنظم را نیز به دنبال خواهد داشت و اغلب مادران به همین دلیل از مصرف این قرص ها صرفنظر می کنند. البته حاملگی خارج رحمی،  درد و حساسیت پستانی، خونریزی نامنظم، سردرد نیز می تواند از عوارض قرص های مینی پیل باشد.
در صورت فراموش کردن مصرف یک قرص و بخاطر آوردن آن پيش از زمان مصرف قرص  نوبت بعد، به محض به یاد آوردن قرص فراموش شده، باید مصرف شده و خوردن بقيه قرص ها طبق معمول ادامه یابد. اگر تا زمان خوردن قرص نوبت بعدی همچنان به تاخیر افتد، باید دو قرص در ساعت معين خورده شود، اما نکته مهم این است که باید تا سه روز از یک روش جلوگیری همزمان استفاده شود.
چنانچه دو قرص فراموش شود، به محض به خاطر آوردن در دو شب بعد، هرشب دو قرص خورده شده و بقيه قرص ها طبق معمول ادامه یافته و بهتر است  تا یک هفته از یک روش غیر هورمونی مانند كاندوم استفاده  شود .
در صورت فراموش کردن سه قرص یا بيشتر،  به طور کلی نمی توان به این بسته قرص از جهت جلوگیری اطمینان خاطر داشت اما بهتر است خوردن بقيه قرص ها (شبی یک عدد) ادامه یابد تا هورمونها تغییر نکنند و از یک روش غیر هورمونی مانند کاندوم  استفاده شود.  مصرف بسته جدید قرص بدون رعایت فاصله بين بسته ها و بلافاصله بعد از پایان بسته قبل آغاز خواهد شد.
با وجود علائمی مانند درد شدید در قسمت بالاي شكم، درد قفسه سينه و تنگی نفس، تورم یا درد شدید در یک پا، مشكلات بينایی و تاری دید، سردرد شدید بهتر است از مصرف قرص خودداری کرده و با ماما یا پزشک خود مشورت نمایید.
مصرف قرص باید در ۵ روز اول قاعدگی شروع شود، اما برای مادری که تغذیه با شیر مادر برای نوزاد خود را دارد ممکن است سیکل ماهانه تا 6 ماه به تاخیر افتد بنابراین با یک آزمایش ساده عدم بارداری می توان مصرف قرص را شروع کرد.