از آنجایی که یکی از دلایل تاخیر در بارداری داشتن استرس است، انواع ورزش و نرمش ها مانند یوگا، پیلاتس، شنا و ...می تواند در  باروری نقش مهمی داشته باشد. 

ورزش با تولید هورمون هایی از جمله اندورفین می تواند هورمونهای استرس مانند کورتیزول و اپی نفرین را کاهش دهد. از طرفی ورزش کمک به تخمک گذاری در تخمدانها خواهدکرد. البته کمی استرس طبیعی است اما اگر شما به طور مداوم احساس نگرانی و استرس دارید باید جهت رفع آن اقدام نمایید.


بررسی هایی که بر روی خانم‌های نابارور انجام شده نشان داده است که شرکت در تمرین‌های کاهش دهنده استرس، ورزش هایی مانند یوگا برای ریلکس شدن روح و جسم و یا کلاس‌های مخصوصی که تشکیل می‌شود، به القائ تخمک گذاری حتی در بیماری تنبلی تخمدان و یا سندروم تخمدان پلی کیستیک، همچنین باردار شدن این خانم‌ها کمک کرده است و نتایج بهتری نسبت به خانم‌های ناباروری داشته که از این روش‌ها استفاده نکرده‌اند .

 با تمرینات منظم در دوران بارداری، بدن شما را با فرم دادن به ماهیچه ها از جمله قلب، باعث می شود تا درصد خون بیشتری را برای شما و جنین در حال رشد خود پمپ کند.

 ورزش استرس را کاهش می دهد و به شما کمک می کند تا بهتر بخوابید. ورزش کردن به طور منظم می تواند به شما در حفظ وزن سالم کمک کند. وزن شما قبل از بارداری بسیار مهم است زیرا بارداری زمان امتحان و از دست دادن وزن نیست و اضافه وزن یا چاق بودن در دوران بارداری می تواند خطر عوارضی مانند دیابت حاملگی و پره اکلامپسی (مسمومیت بارداری) را افزایش دهد.

این ایده خوبی است که قبل از بارداری، یک روش تناسب اندام به دست بیاورید، بنابراین در زمان بارداری راحت تر می توانید وضعیت بلند شدن و راه رفتن در ماههای انتهای بارداری را داشته باشید. 

در هنگام بارداری نیز ورزش فواید زیادی را به همراه دارد، خطر ابتلا به عوارض حاملگی و شدت علائم بارداری شایع مانند کمردرد و نفخ را کاهش می دهد، در حالی که احتمالاً رشد مغز و سلامت قلب کودک را تقویت می کند. 

چقدر تمرین باید انجام دهم؟

زنانی که قصد بارداری دارند، باید روزانه 30 دقیقه تمرین متوسط انجام دهند. به یاد داشته باشید، سه جلسه 10 دقیقه ای به اندازه یک تمرین 30 دقیقه ای حساب می کنند. گذشته از گزینه های بارز مانند ورزش های هوازی، تمرینات قدرتی و یوگا، هر چیزی که قلب شما را پمپاژ کند، حتی باغبانی یا کارهای خانه نیز برای بدن و کودک آینده شما مفید است.

تغییرات بدن در دوران بارداری ممکن است موجب درد مفاصل، کمر درد، درد پشت، اختلالات تنفسی، مشکلات گردش خون، مشکلات گوارشی و همچنین عوارض ناشی از شل شدن عضلات شکم و لگنی شود.  تمرینات کششی، تن آرامی و ماساژ می تواند آمادگی مادر باردار برای زایمان را بیشتر کند. به عنوان مثال نرمش کگل یکی از انواع نرمش هایی است که عضلات کف لگن را تقویت می نماید. با نرمش کگل بسیاری از اختلالات  ادراری و تناسلی در هر سنی را بهبود می بخشد.