به عنوان یک مادر باردار، هر کاری که می کنید و هر چه می خورید می تواند بر روی فرزند شما تأثیر داشته باشد.

به عنوان مثال قرار گرفتن در معرض سطح بالای سرب در حین بارداری می تواند باعث بروز مشکلاتی از قبیل زایمان زودرس، وزن کم هنگام تولد و سقط جنین شود. و اگر در حین بارداری مقدار زیادی ماهی با میزان جیوه زیاد مصرف کنید،  سیستم عصبی کودک شما می تواند دچار مشکل شود.

خبر خوب این است که رنگ موها به طرز خطرناکی سمی نیستند، بنابراین استفاده از رنگ در موهای خود در حین بارداری بی خطر است. اما در 12 هفته اولیه بارداری، کودک شما در مرحله آسیب پذیری قرار دارد و توصیه می شود از هرگونه مواد شیمیایی مضر استفاده نکنید. اگر چه هیچ مطالعه ای برای نشان دادن رابطه بین رنگ مو و خطرات جنینی وجود ندارد، اما جلوگیری از آنها در 12 هفته اول بسیار ایمن است و  بهتر است در سه ماهه اول بارداری رنگ کردن، دکلره کردن و ....را به تعویق بیندازید.

اگرچه ممکن است رنگ با پیشانی یا پوست سر شما در تماس باشد، اما در واقع فقط مقدار کمی از مواد شیمیایی به پوست شما جذب می شود. این مقدار کم است، بنابراین بعید است که این ماده شیمیایی تأثیر مضر بر روی بدن در حال رشد کودک شما داشته باشد.

به جای اینکه کل موهای خود را رنگ کنید، از سبک هایلایت، استفاده کنید تا از تماس مستقیم رنگ روی پوست سر جلوگیری کنید.

رنگ دائمی مو ممکن است بهترین نتیجه را داشته باشد، اما این تنها گزینه رنگ نیست. برای انتخاب یک ایمن تر در دوران بارداری، یک رنگ موی نیمه دائمی بدون آمونیاک و بدون سفید کننده را انتخاب کنید.

یک رنگ نیمه ماندگار ممکن است به اندازه یک رنگ دائمی مو دوام نداشته باشد، اما می تواند میزان قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی و سموم شما را کاهش دهد. این کار می تواند در هنگام بارداری آرامش خاطر شما را فراهم کند.

سایر گزینه های امن تر شامل رنگهای گیاهی طبیعی و رنگ موهای حنا است.

انتخاب یک رنگ موی ملایم و ایمن، یکی از راه های محافظت از کودک در برابر مواجهه شیمیایی است.

 همچنین باید هنگام استفاده از رنگ، احتیاط کنید چرا که رنگ مو می تواند گاز سمی ایجاد کند. اطمینان حاصل کنید که رنگ را در یک محل تهویه مطبوع استفاده می کنید و یک پنجره را باز نگه دارید تا میزان گازهای موجود در آن تهویه شود. همچنین پوشیدن دستکش هنگام استفاده از رنگ مو نیز مهم است. این کار میزان جذب مواد شیمیایی به پوست شما را کاهش می دهد.

دستورالعمل ها را با دقت بخوانید و بیش از حد لازم مواد شیمیایی را روی موهای خود نگذارید. پس از انجام رنگ مو، پوست سر و پیشانی خود را بشویید تا اثر رنگ از روی پوست شما برداشته شود.

قرار گرفتن بیش از حد در برابر مواد سفید کننده و سمی مو می تواند خطر ابتلا به سقط جنین را افزایش دهد، در استفاده از مواد شیمیایی مو باید از مراقبت های لازم استفاده کنید.

رنگ های ایمن تری را انتخاب کنید و از رنگ موهای بدون آمونیاک استفاده کنید. اگر می خواهید این کار را خودتان انجام دهید، به دنبال رنگ های نیمه دائمی باشید زیرا آنها حاوی سفید کننده ای نیستند.

محل کار را باید تهویه هوای مناسبی داشته باشد.اگر در یک سالن هستید، در یک فضای تهویه مناسب بنشینید. اگر در خانه هستید، موهای خود را در یک فضای باز رنگ کنید که در آن بتوانید هوای تازه تنفس کنید و نه گازهای سمی.

قبل از استفاده از آن روی کل موها، یک رنگ را با رنگ کردن چند رشته تار مو انجام دهید. 24 ساعت صبر کنید تا ببینید آیا واکنشی در پوست شما وجود دارد یا خیر.

کدام رنگ مو بهتر است در دوران بارداری استفاده شود؟

هر رنگ مو که فاقد آمونیاک، پارابن، پراکسید، رزورسینول و پارفنیلن دی آمین باشد، در دوران بارداری قابل استفاده است. برای سازگاری آن با پوست خود، حتی اگر می خواهید محصولی ایمن خریداری کنید، رنگ را آزمایش کنید.

اگر در زمان حاملگی، در محیط آرایشگاهی کار می کنید: 

دستکش های محافظ را زود به زود تعویض کنید

در اطراف محل کار خود غذا نخورید

در هنگام استفاده از روشهای شیمیایی، ماسک صورت بپوشید

هرگونه رنگ مو را از پوست خود بشویید

راه های طبیعی برای رنگ کردن موهای شما در دوران بارداری

چندین گزینه طبیعی رنگ وجود دارد که ممکن است نه تنها در دوران بارداری بلکه پس از زایمان نیز امتحان کنید. 

حنا: پودر حنا، جوشانده چای و آب لیمو را مخلوط کنید. آن را به طور مساوی در تمام موها بمالید، بگذارید خشک شود و با استفاده از یک شامپوی ملایم آن را بشویید. سایه موهای شما را سایه چشم یا سایه قرمز نارنجی می بخشد.

قهوه: با دم کردن نصف فنجان اسپرسو یک فنجان قهوه تیره تهیه کنید. روی موهای تمیز و مرطوب بمالید، یک ساعت بگذارید و آن را بشویید. موهای شما را تیره می کند. 

چای بابونه: جوشانده چای غلیظ موهای شما را رنگ کرده و موهای خاکستری را نیز می پوشاند. موها را با آب مرطوب کنید و چای بابونه را بمالید، بگذارید یک ساعت بماند و بعد بشویید. این رنگ، رنگ روشن و زیبایی به مو می بخشد.

آب هویج: به موهای شما سایه ای مایل به قرمز و نارنجی می بخشد که برای دو هفته دوام می آورد. آب هویج را با روغن زیتون یا روغن نارگیل مخلوط کرده و روی موها بمالید. بگذارید یک ساعت بنشیند و با سرکه سیب بشویید. اگر سایه قرمز عمیق تری می خواهید، به جای آب هویج از آب چغندر استفاده کنید.

آب لیمو: به رنگ موی شما رنگی دائمی می بخشد، که تنها با گذشت زمان می تواند روشن شود. آب تازه فشرده شده را به طور مساوی روی موها بمالید و یک ساعت بگذارید. برای نتیجه مطلوب زیر آفتاب بنشینید.