اثر تغذیه با شیر مادر بر روی رحم در روزهای پس از زایمان و نوزاد

نوزاد بلافاصله پس از تولد، نیاز به تماس پوست با پوست و آغوش مادر دارد. او نیازمند دیدن و بوسیدن و آغوش گرم مادر است. این پیوند عاطفی و برقراری تماس پوستی بین مادر و نوزاد، باعث برقراری جریان شیر و تسهیل در مکیدن پستان، و آرامش نوزاد خواهد شد. او قادر است بوی مادر را تشخیص دهد و توانایی و هوشیاری خود را آغاز کند.

شیر مادر بهترین و کاملترین تغذیه شیرخوار  تا 6 ماه اول را تامین و رابطه ای قوی بین مادر و فرزند برقرار می کند .با اینکه گفته می شود شیر خشک از نظر آهن، از شیر مادر غنی تر است، با این حال جذب آهن شیر مادر بیشتر است. مغز مادر با شیر دادن به نوزاد، باعث تحریک ترشح هورمون اکسی توسین ترشح می کند که همین هورمون باعث جمع شدن زودتر رحم مادر (انقباضات رحمی) می شود. این انقباضات رحمی می تواند برای مادر دردناک باشند، اما باعث می شوند تا خونریزی رحمی کنترل شود.

فوائید شیر مادر برای نوزاد:

شیر مادر بیماری های زیادی را در نوزاد به حداقل می رساند. از جمله این بیماری ها می توان به انواع آلرژی ها و عفونت های گوارشی، عفونت های تنفسی، دیابت، عفونت های گوش میانی، مننژیت و عفونت های مغزی، عفونت های ادراری و آسم اشاره کرد. از طرف دیگر باعث افزایش بیشتر مهارت های حرکتی موثر در تقویت هوش نوزاد خواهد شد.

چربی موجود در انتهای شیر مادر باعث سیر نگه داشتن نوزاد می شود و نوزاد را از چاقی حفظ می کند. همچنین با سوخت و ساز بهتر کلسترول خون نوزاد، از افزایش احتمال ابتلا به شیرخوار به بیماریهای فشار خون و قلبی در بزرگسالی، جلوگیری می کند.

برفک زبان و دهان نوزاد، که به صورت لکه های سفید قارچی نمایان می شود، از بیماری های اذیت کننده دوران شیرخواری است که عموما" در نوزادانی دیده می شود که از شیر مصنوعی تغذیه می شوند و از شیشه و پستانک استفاده می کنند. در این بیماری، نوزاد قادر به شیر خوردن نیست و بی قراری می کند. هرچند شیشه و پستانک شستشو داده می شود، اما قادر است قارچ و میکروب ها را منتقل کند. اما در شیردهی با شیر مادر، نیاز به شستشوی مکرر نیست. 

برگشت محتویات معده در نوزادان تغذیه شده با شیر مادر کمتر است.  

شیر مادر، متناسب با دمای بدن نوزاد و همیشه آماده است. با بالا بردن آگاهی مادر، می توان از نگرانی های او در روزهای اول پس از تولد کاست.  اکثر مادران از مقدار شیر و چگونگی شروع شیردهی نگرانند و اعتماد بنفس کافی ندارند. البته بی خوابی های چند شب اول و یا درد زایمان، شاید از دلایل بی حوصلگی مادر باشد که قطعا" موقت است و بزودی از بین خواهد رفت. این نکته مهم، همکاری همسر و اعضای خانواده را می طلبد.