راهکارهای خانگی برای پیشگیری و درمان عفونت رحمی را می شناسید؟

واژینوز باکتریایی، عفونت واژن ناشی از رشد بیش از حد باکتری هاست. واژن به طور طبیعی دارای محیطی است که حاوی باکتری های "خوب" و "بد" است. اما در موارد واژینوز باکتریایی،  باکتری های بد بیش از حد وجود دارند. با وجود اینکه واژینوز باکتریال تقریبا بسیار شایع است، اما لازم است تشخیص و درمان آن هر چه زودتر انجام شود؛ چراکه عدم درمان آن می تواند با ایجاد عفونت های دیگر تناسلی همراهی داشته باشد و حتی ریسک ابتلا به بیماری های جنسی را در صورت رابطه جنسی محافظت نشده در فرد افزایش دهد.

بروز ترشحاتی با بوی بد بعد از ارتباط جنسی از عمده ترین علائم واژینوز باکتریال می باشد. برخی بیماران ممکن است دچار خارش نیز بشوند. 

 درمان های خانگی می تواند برای درمان و جلوگیری از عفونت رحمی استفاده شود. برخی از آنها ممکن است از داروها موثرتر باشند، بدون آنکه عوارض جانبی داروها را با خود داشته باشند.

1) خوردن ماست
ماست یک پروبیوتیک طبیعی است. این بدان معنی است که باکتری های سالم زیادی در خود دارد و کمک می کند تا محیط واژن سالم تر و ایمن تری ایجاد کند و می تواند به مبارزه با باکتری های مضر کمک کند.

2) پروبیوتیک ها
 مکمل های پروبیوتیک موجود در بازار می تواند به درمان و جلوگیری از واژینوز باکتری کمک کند. آنتی بیوتیک می تواند هم باکتری های مفید و هم مضر را از بین ببرد. بنابراین با استفاده از مکمل های پروبیوتیک  می توان بار دیگر باکتری های خوب را در بدن تقویت کرد.

3) درمان عفونت رحمی با داروهای گیاهی
درمان عفونت رحمی با گیاهان دارویی ثابت شده است. از جمله گیاهان موثر در درمان عفونت رحمی سیر است. سیر داراي خواص ضد باکتری قوی است و به مدت طولانی به عنوان درمان خانگی برای واژینوز باکتریایی مورد استفاده قرار می گیرد.

شستشوی رحم با روغن درخت چای نیز راهکاری مناسب برای درمان عفونت رحمی است.چند قطره روغن درخت چای داخل یک لیوان آب و یا نشستن داخل لگن آب گرم و مخلوط سه قطره روغن درخت چای در سه فنجان سرکه سفید.

گیاه موثر بعدی گیاه رزماری است. خیساندن برگهای رزماری بمدت 15 دقیق در آب، و سپس شستشوی ناحیه واژن با آب گرم این داروی گیاهی راه درمان مناسبی خواهد بود.

4) لباس زیر نخی
استفاده از انواع خاصی از لباس زیر نخی، همچنین کنار گذاشتن شلوارهای تنگ، باعث می شود که رطوبت را در خود نگه نداشته، تهویه مناسب داشته باشد تا محیط  لازم برای  پرورش باکتری ها را از بین ببرد و از ایجاد عفونت واژن باکتریایی جلوگیری کند. پوشیدن لباس زیر پنبه ای در درمان سریعتر عفونت باکتریایی واژن بسیار کمک کننده است. همچنین در طول درمان باید از پوشیدن شلوار تنگ خودداری شود.

5)  اجتناب از دوش واژینال وسواسی
بعضی از خانم ها به دلیل اینکه معتقدند این کار را رحم را "پاکیزه تر می کند"، دایما" داخل واژن را شستشو می دهند. در واقع، این کار می تواند تعادل طبیعی باکتری ها را در واژن بهم بزند و احتمال عفونت را افزایش دهد. بهتر است از مواد عطری، اسپری، تامپون و همینطور پد های معطر پرهیز شود.

6) سکس ایمن
 استفاده از کاندوم می تواند خطر ابتلا به واژینوز باکتریایی را کاهش دهد. به همین دلیل، هنگامی که همسر شما دارای علائم عفونت تناسلی است، حتما" از کاندوم استفاده نمائید.

7) بهداشت خوب
مناطق مقعد و واژن نزدیک به یکدیگر هستند. با تمرین بهداشت مناسب، می توانید به درمان و جلوگیری از موارد واژینوز باکتریایی کمک کنید. بعد از استفاده از حمام، همیشه از جلو و عقب شستشو دهید(به منظور جلوگیری از آلودگی مدفوع به واژن)

8) تعویض زود به زود پد یا تامپون

نوار بهداشتی و پد خود را چندین بار در طول دوره خونریزی عادت ماهانه خود تعویض کنید. بقایای خون روی پد، تغذیه و محیط بسیار مناسب برای باکتری هاست.

 اگر بعد از انجام یک هفته درمان خانگی، علائم عفونت باکتریایی واژن برطرف نشوند بهتر است با کارشناس ماما و یا پزشک خود تماس بگیرید.