دانستنی های ماه پنجم بارداری

در هفته های 22 تا 23، ماه پنجم بارداری شروع می شود. در طی این هفته ها و تا پایان سه ماهۀ سوم، لازم است به علائمی مانند هر گونه تورم در صورت یا دست، حالت تهوع و استفراغ شدید یا تغییر در بینایی و دوبینی توجه کنید. 

ممکن است کم کم دچار ترشحات از پستان شوید که جای نگرانی نیست.

حس لامسه جنین در این هفته فعال می‌شود و احتمالا شما در از این هفته به بعد متوجه حرکات کودک خود خواهید شد و در این هفته بیشتر لگد می‌زند. 

در جنین شما تخمدان‌ها و رحم هم در شکم در محل اصلی خود مستقر می‌شوند و دستگاه تناسلی در حال رشد است. قد کوچولوی شما در حال حاضر حدود 27 تا 28 سانتیمتر خواهد بود. و وزن حدود 400 گرم ممکن است در این هفته دچار دردکمر و زیر دلدرد شوید که ما به اون انقباضات براکسون هیکس می گوییم، بنابراین طبیعیه و جای نگرانی نیست.

ترشحات رحم کم کم زیادتر میشوند که طبیعی است. اما اگر ترشحات به صورت لکه بینی، سبز رنگ، بودار و همراه با سوزش و خارش است، لطفا به مامای خود اطلاع بدهید.

ممکنه پوست شما دچار کشیدگی در ناحیه شکم و لگن شود، بنابراین هر روز با روغن زیتون تمام شکم و لگن را چرب کنید.

عفونت ادراری در این هفته بارداری شایع هست، بنابراین پیشنهاد می کنم اصلا ادرار رو نگه ندارید تا دچار عفونت ادراری نشوید. علایم تب، ادرار خونی، تهوع و استفراغ و کمر درد شدید لطفا اطلاع بدهید.

بهتره کم کم از شلوار بارداری استفاده کنید. 

لباس زیرتان حتما نخی و آزاد باشد چون با تغییرات دهانه رحم و واژن بهتره بهداشت واژن بیشتر رعایت شود.

در حدود نیم کیلو یا کمی بیشتر یا کمتر در هفته میتوانید افزایش وزن داشته باشید پس بهتر است از وعده های کوچک و یک ساعت به یک ساعت استفاده کنید.

در این هفته ها خونریزی لثه ممکنه پیش بیاید بنابراین از مسواک بسیار نرم کمک بگیرید.

ورم پا از این به بعد طبیعی است پس بهتراست از کفش های طبی با یک سایز بزرگتر و ترجیحا دمپایی طبی با پاشنه مناسب استفاده کنید. سعی کنید در طول روز پاها را استراحت دهید. بهترین راه این است که دراز بکشید و پاها را بالاتر از سطح بدن قرار دهید. در این حالت مایعی که در پاها جمع شده است در تمام بدن پخش می شود. پس از ماساژ با روغن، پاها را در آب گرم قرار دهید.ماساژ پاهای ورم کرده می تواند کمک موثری در آرامش شما باشد.

خونریزی و لکه بینی رنگ روشن را به مامای خود اطلاع دهید.

از این به بعد به پشت نخوابید و در صورت دراز کشیدن بیشتر از 10 دقیقه نباشد. میتوانید بالشت بارداری خریداری کنید.

ممکن است تنفس شما تندتر شده و احساس نفس تنگی داشته باشید که به دلیل هورمونهای جفت هست و طبیعی است. چون رحم در حال بزرگ شدن و خروج از لگن است و فضای دستگاه گوارش و ریه را کم خواهد کرد.

از این به بعد برای بلند کردن اجسام نباید خم شوید و باید کامل بنشینید و بعد جسم رو بلند کنید.

از هرگونه یبوستی باید جلوگیری کنید و از این به بعد از دستشویی فرنگی استفاده کنید. مادران باردار باید روزانه مقدار زیادی مایعات بنوشند تا از یبوست و هموروئید در مراحل بعدی دوران بارداری خود جلوگیری کنند.

در صورت ترش کردن معده نگران نباشید چراکه دستگاه گوارش جای کمتری داشته و گوارش شما با قبل از بارداری متفاوت شده است. بنابراین صبح ها قبل از بلند شدن از رختخواب بهتر است از یک تکه نان یا بیسکوییت جو استفاده کنید و بعد از یک ربع از رختخواب بلند شوید. 

بهتره در برنامه های روزانه خود، ورزش ملایم را داشته باشید.