نوارهای شکمی یا کمربندهای بارداری برای حمایت از کمر و شکم در دوران بارداری طراحی شده اند. این کمربندهای پشتیبانی و مزایای زیادی را برای زنان فعال باردار فراهم میکند، به ویژه در سه ماهه دوم و سوم. 

کمربند بارداری از نظر عملکرد تقریبا مشابه شکم بند بارداری است. تفاوت این مدل با مدل بدون کمربند، این است که در این مدل، علاوه بر اینکه شکم بند وزن جنین را نگه میدارد و از افتادگی شکم جلوگیری میکند، کمربند آن هم با نگه داشتن کمر، حس راحتی بیشتری را برای مادر فراهم میکند.

یکی از تفاوت‌ها در مورد نحوه طراحی این دو با هم است. در کمربند قسمتی که روی کمر قرار می‌گیرد پهن‌تر از قسمت جلویی است. تفاوت دیگر آن است که، قسمت جلویی شکم‌بندها محکم‌تر از قسمت پشتی است و به این دلیل است که بتواند از برخورد ضربه و صدمه دیدن جنین جلوگیری به عمل آورد.

از دیگر تفاوت میان آنها قسمت نوار کش و گنجایش شکم بند می باشد که از پشت بسته می شود اما مدل های کمری از جلو نگهدارنده است .

باید بدانیم که برخی مدل های شکم بند دارای پد های فنری حرفه ای برای کمر نیز هستند و کار کمربند و شکم بند را با یکدیگر انجام می دهند .

فوائد شکم بند و کمر بند بارداری:

جلوگیری از افتادگی شکم پس از زایمان و عمل جراحی شکم

جلوگیری از دردهای ناحیه  شکم، لگن و ستون فقرات

جلوگیری از فشار ناشی از وزن جنین به کمر، گردن، پهلو، باسن و پاها

استفاده از الیاف ضدحساسیت

قابل تنظیم روی شکم و در سایزهای مختلف

نوارهای شکمی به کاهش درد شما کمک می کنند

درد پشت و مفصل در دوران بارداری می تواند اذیت کننده باشد و فعالیت های روزمره را دشوار کند. 

استفاده از کمربند شکمی در دوران بارداری ممکن است به شما کمک کند تا ناحیه کمر و کودک شما در طول فعالیت ها حمایت شود، که در کل می تواند باعث کاهش درد شود.

درد رباط رحمی

این علامت در سه ماهه دوم بارداری رخ می دهد. درد شدید در قسمت جلوی ران و زیر شکم ایجاد می شود و این مسئله به دلیل فشار زیاد بر روی رباط هایی است که رحم در حال رشد را پشتیبانی می کنند، یک مشکل موقتی اما گاهی غیر قابل تحمل است. 

نوارهای شکمی به توزیع وزن کودک در پشت و شکم کمک می کند، که ممکن است به کاهش فشار روی رباط های گرد کمک کند و درد را کاهش دهد.

 نوارهای شکمی در طول فعالیت روزانه از عضلات حمایت می کنند.

حمایت آرام باند شکمی می تواند به حمایت از رحم کمک کند و باعث کاهش ناراحتی ناشی از حرکت در حین انجام فعالیت بدنی شود.

البته به خاطر داشته باشید که بستن مداوم شکم بند روی شکم می تواند گردش خون را مختل کند و می تواند اثرات منفی بر فشار خون داشته باشد. همچنین می تواند به سوزش معده و سوئ هاضمه کمک کند.

گن‌های بارداری با نگه‌داشتن شکم در بالا و کاهش وزن وارده بر روی مثانه، باعث کاهش تکرر ادرار شده و احتمال اینکه فرد به بواسیر مبتلا شود را کاهش می‌دهد.

درد مفصل ساکروایلیاک 

درد مفصل نیز در طول بارداری به طور مکرر در نتیجه افزایش هورمون ها رخ می دهد، این هورمون باعث سستی و پایداری مفاصل ران می شود.

این موضوع می تواند یک درد شدید و گاهی آزار دهنده در ناحیه کمر در مجاورت استخوان دنبالچه ایجاد کند. نوارهای شکمی که از این ناحیه پشتیبانی می کنند به ایجاد ثبات در مفصل کمک می کنند، که ممکن است از درد در هنگام فعالیت جلوگیری کند.

حمایت از کمر و تنه

نوارهای شکمی با حمایت از کمر و تنه، از گسترش و گودی بیش از حد کمر جلوگیری می کنند. به دلیل تحمل وزن اضافی در مقابل بدن و ضعیف شدن عضلات اصلی از ستون فقرات، این نوارها حمایت و  پشتیبانی خوبی را می توانند داشته باشند.

ورزش در دوران بارداری فواید مثبت زیادی برای سلامتی دارد. ورزش باعث افزایش فشار و تحمل عضلانی و کاهش میزان فشار خون، افسردگی و دیابت می شود. بسیاری از خانم ها به دلیل درد و ناراحتی قادر به ورزش یا ادامه کار در دوران بارداری نیستند. استفاده از بند شکم می تواند به کاهش ناراحتی در حین ورزش کمک کند و امکان شرکت در فعالیت های روزانه را فراهم کند و در نتیجه منافع جسمی و مالی به همراه داشته باشد.

می توان آنها را بعد از بارداری برای حمایت از رباطها نیز پوشید.

کاهش قدرت عضلات و رباط ها در هفته های پس از تولد شایع است. عضلات و رباط هایی که در دوران بارداری کشیده شده اند برای بهبودی نیاز به زمان دارند. 

بسیاری از خانم ها دریافتند که پوشیدن بند شکمی بعد از زایمان پشتیبانی بیشتری از شکم و کمر ایجاد می کند و باعث کاهش ناراحتی می شود. یک باند شکمی می تواند برای زنانی که بین عضلات شکم شان فاصله افتاده، مفید باشد.

شکم بند بارداری بدون آن که فشاری به رحم وارد کند، آن را از پایین به سمت بالا نگه داشته و کمک می کند تا مادر باردار به راحتی بتواند نفس بکشد.

دانستن نکات مهم در مورد استفاده از شکم بند

بهتر است دو تا سه ساعت مداوم از این کمربند ها استفاده نکنید و در موارد درد مداوم، با ماما یا پزشک خود مشورت نمایید.

تمرینات تقویت شکم عرضی باید در ترکیب با استفاده از بند شکم برای تقویت عضلات اصلی هم در دوران بارداری و هم بعد از آن انجام شود.

قبل از استفاده از هرگونه گن یا کمربندی با ماما و پزشک خود مشورت کنید. زنان با گردش خون مختل یا فشار خون غیرطبیعی ممکن است در استفاده از بند شکم محدودیت داشته باشند.

شکم بندهای بارداری مدلهای متفاوتی دارند:

شکم بند بارداری یک تکه دو نوع هستند. شکم بندهایی با بند قابل تغییر سایز قابلیت تغییر سایز این مدل شکم بندها کمک می کند تا حمایت بیشتری از شکم مادر انجام شود

نوع دیگر این نوع شکم بندها فاقد بند و یا دکمه برای تغییر سایز می باشند. نبود بند و یا دکمه باعث خواهد شد تا حمایت کمتری از شکم انجام شود.

شکم بند بارداری یک تکه در مقایسه با شکم بندهای دیگر، محبوبیت بیشتری در بین خانم های باردار دارند. این مدل شکم بندها با بالا کشیدن شکم، حمایت بیشتری از کمر مادر باردار می کنند. دکمه و همچنین بندهای شکم بندهای تحتانی به شما کمک خواهد کرد تا به راحتی بتوانید سایز آن ها را تغییر داده و به آسانی آن ها را پوشیده و یا درآورید.

 شکم بندهای بارداری دو تکه، یک بند قابل تنظیم در قسمت بالا دارند که از شکم حمایت می کند. این نوع شکم بندها، برای مادران باردار حین ورزش بسیار کاربردی می باشند.

نوع دیگر شکم بند بارداری علاوه بر کمربند زیر و روی شکم، دارای بندهایی است که بر روی شانه ها قرار می گیرد. این نوع کمربندها کمک می کنند تا علاوه بر کمر و لگن، پشت و شانه نیز در نگهداری وزن شکم سهیم باشند. برای مادرانی که دچار کمر درد و لگن درد شدید هستند، توصیه می شود از این نوع شکم بند استفاده نمایند. این مدل شکم بندها برای بارداری های دوقلو و یا چندقلو و همچنین خانم هایی که دارای شلی بیش از حد مفاصل لگن شده اند نیز انتخاب بسیار مناسبی است.