در بعضی از موارد نتیجه آزمایش پاپ اسمیر به صورت تغییرات غيرطبيعی سلولها ASCUS گزارش می شود.
ارتباط اين سلولها با ابتلاء به سرطان دهانه رحم، عفونتHPV و ساير اختلالات نامشخص می باشد.
در گزارش این نتیجه از آزمایشگاه، کولپوسکوپی و تکرار پاپ اسمير هر 4-6 ماه پیشنهاد می شود. 

کولپوسکوپی
کولپوسکوپی آزمایشی است که در آن به منظور یافتن نشانه‌هایی از بیماری، دهانۀ رحم، و واژن از نزدیک بررسی می‌شوند.

در کولپوسکوپی از ابزار خاصی به نام کولپوسکوپ که یک ابزار بزرگنمایی استفاده می‌شود. معمولاً این آزمایش زمانی توصیه می‌شود که نتایج غیر طبیعی از آزمایش پاپ اسمیر به دست آمده باشد. اگر حین کولپوسکوپی، مجموعه‌ای غیر طبیعی از سلول‌ها یافت شود نمونه‌ای از بافت برای تست آزمایشگاهی برداشته می‌شود.
در مواردی مانند زگیل تناسلی و یا زمانی که تست پاپیلوما ویروس فرد نشان دهنده خطر بالای این ویروس باشد، در زخم و التهاب مزمن دهانه رحم، تغییرات پیش سرطانی واژن و رحمی، همچنین در افرادی که بعد از رابطه جنسی دچار لکه بینی یا خونریزی می شوند از کولپوسکوپی به عنوان یک روش تشخیصی دقیقتر استفاده می شود.

 این کار معمولا در مطب دکتر انجام می شود و ده تا بیست دقیقه طول می کشد. بر روی تخت به پشت دراز می کشید و پاهای خود را همانند وقتی که معاینه لگن یا پاپ اسمیر انجام میدهید، باز می کنید.
برای انجام کولپوسکوپی ابتدا روی تخت دراز کشیده و کف پاها روی پایه تخت معاینه قرار می گیرد. پزشک اسپکولوم را در واژن شما قرار می دهد. با استفاده از اسپکولوم دیواره واژن باز می شود و دهانه رحم را مشاهده می شود. سپس با استفاده از دستگاه کولپوسکوپ و نور روشنی که به دهانه واژن تابیده می شود، پزشک از طریق لنز داخل واژن را مشاهده می کند. دهانه رحم و واژن با استفاده از ابزاری شبیه به گوش پاک کن از مخاط پاک می شود سپس از محلول سرکه یا محلول دیگری استفاده می گردد. استفاده از محلول ممکن است احساس سوزش را به همراه داشته باشد. این محلول به روشن تر شدن نواحی مشکوک کمک می کند.

ممکن است در طول انجام بیوپسی اگر نواحی مشکوکی مشاهده شود لازم باشد تا مقداری از آن برای بررسی بیشتر نمونه برداری شده و به آزمایشگاه فرستاده شود. به منظور نمونه برداری بخش اندکی از بافت و یا اگر چندین ناحیه مشکوک وجود داشته باشد در آن صورت از چندین نقطه نمونه برداری انجام خواهد شد.

برای کاهش مقدار خونریزی متخصص زنان از محلول شیمیایی مخصوصی استفاده خواهد کرد. بعد از انجام کولپوسکوپی شما می توانید به فعالیت های روزمره خود بازگردید. در یکی دو روز بعد از انجام این روش ممکن است لکه بینی یا خونریزی مختصری داشته باشید که می توانید از پد بهداشتی استفاده کنید.

به مدت یک هفته از تامپون یا دوش واژینال همچنین از داشتن ارتباط جنسی اجتناب کنید. 

اگر هرگونه علامت عفونت مانند تب بالا یا لرز، ترشح زرد و دارای بوی بد، درد شدید در ناحیه زیر شکم که با مسکن های معمولی آرام نشود و خون ریزی از واژن که بیش از هفت روز داشتید، بهتر از به ماما یا پزشک خود اطلاع دهید.