چه ارتباطی بین سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) و دیابت وجود دارد؟

مدت ها است که گمان می رود که بین سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) و دیابت نوع 2 رابطه وجود دارد. به طور فزاینده ای، متخصصان معتقدند که این شرایط با هم مرتبط هستند.

این اختلال PCOS سیستم غدد درون ریز زن را مختل کرده و میزان آندروژن (هورمون مردانه) را افزایش می دهد.

اعتقاد بر این است که مقاومت به انسولین به طور خاص ممکن است نقشی در ایجاد PCOS داشته باشد. مقاومت به انسولین توسط گیرنده های انسولین منجر به تولید مقادیر بالای انسولین توسط لوزالمعده می شود.

علائم PCOS چیست؟

PCOS می تواند علائم زیر را ایجاد کند:

  • قاعدگی نامنظم
  • رشد بیش از حد موهای زائد
  • آکنه
  • افزایش ناخواسته وزن یا چاقی

همچنین می تواند بر باروری زن تأثیر بگذارد و اغلب هنگامی که در حین سونوگرافی چند فولیکول در تخمدان های زن دیده می شود، تشخیص داده می شود.

ارتباط PCOS با دیابت چگونه است؟

برخی از تئوری ها بیان می کنند که مقاومت به انسولین می تواند واکنش نامطلوبی را درگیر سیستم غدد درون ریز ایجاد کند و از این طریق می تواند به ایجاد دیابت نوع 2 کمک کند.

دیابت نوع 2 زمانی اتفاق می افتد که سلول های بدن در برابر انسولین مقاوم شوند.

در حالی که دیابت نوع 2 از طریق ورزش بدنی و رژیم غذایی مناسب به طور معمول قابل پیشگیری یا کنترل است، تحقیقات نشان می دهد PCOS یک فاکتور مستقل و خطرناک مستقل برای ابتلا به دیابت است.

در حقیقت زنانی که PCOS را در بزرگسالی تجربه می کنند، در معرض خطر ابتلا به دیابت و احتمالاً مشکلات قلبی کشنده در اواخر زندگی قرار دارند.

چاقی یک عامل خطر مهم است و توصیه می شود که زنان مبتلا به PCOS زودتر و بیشتر از زنان فاقد PCOS غربالگری دیابت نوع 2 انجام دهند.

یک رژیم متعادل همچنین برای کمک به کاهش خطر دیابت و کنترل وزن مهم است. مواد غذایی زیر را در برنامه غذایی خود بگنجانید.

  • غلات کامل
  • پروتئین بدون چربی
  • چربی های سالم
  • مقدار زیادی میوه و سبزیجات

با این حال درمان های خاص برای این دو بیماری ممکن است یکدیگر را تکمیل یا جبران کنند.

به عنوان مثال، زنان مبتلا به PCOS با قرص های ضد بارداری نیز درمان می شوند. قرص های جلوگیری از بارداری در برخی موارد به تنظیم قاعدگی و پاکسازی آکنه کمک می کنند.

برخی از قرص های جلوگیری از بارداری نیز ممکن است سطح گلوکز خون را افزایش دهند، این مسئله برای افراد در معرض خطر دیابت است. با این حال از متفورمین یا گلوکوفاژ، داروی خط اول دیابت نوع 2، برای کمک به درمان مقاومت به انسولین در PCOS نیز استفاده می شود.

آیا درمان یک بیماری دیگر را درمان می کند؟

ورزش منظم برای حفظ سلامت بدن بسیار مهم است، به ویژه هنگامی که صحبت از مبارزه با چاقی و دیابت نوع 2 است. همچنین نشان داده شده است که به علائم مرتبط با PCOS کمک می کند.

ورزش همچنین به بدن کمک می کند قند خون اضافی را بسوزاند و  از آنجا که ورزش باعث کاهش وزن به طور طبیعی می شود، سلول ها نسبت به انسولین حساس تر می شوند و اجازه می دهد تا از انسولین به طور مؤثرتری استفاده کند. این موضوع به نفع افراد دیابتی و همچنین زنان مبتلا به PCOS خواهد بود.