آیا میرنا به درمان آندومتریوز کمک می کند یا آن را بدتر می کند؟

میرنا نوعی دستگاه داخل رحمی هورمونی (IUD) است. این پیشگیری از بارداری طولانی مدت باعث آزاد شدن لوونورژسترل، نسخه ای مصنوعی از هورمون پروژسترون که به طور طبیعی وجود دارد، در بدن می شود.

میرنا مخاط رحم شما را نازک کرده و مخاط دهانه رحم را ضخیم می کند و از رسیدن اسپرم به تخمک جلوگیری می کند. میرنا با ترشح پروژستین می تواند تخمک گذاری را در برخی از خانم ها سرکوب کند.

میرنا را می توان برای درمان آندومتریوز، و همچنین سایر موارد مانند درد مزمن لگن و دوره های سنگین استفاده کرد. همچنین این مدل آی یو دی، قبل از تعویض می تواند تا پنج سال دوام بیاورد.

میرنا برای آندومتریوز چگونه کار می کند؟

آندومتریوز یک اختلال مزمن و پیشرونده است. این شرایط باعث رشد بافت رحم در خارج از رحم شما می شود و می تواند باعث پریودهای دردناک، اجابت مزاج یا دفع ادرار و همچنین خونریزی بیش از حد شود. همچنین ممکن است منجر به ناباروری شود.

منبع معتبر نشان داده استروژن و پروژسترون می توانند به کنترل رشد بافت آندومتر کمک کنند. این هورمون ها که در تخمدان ها تولید می شوند، ممکن است به کند شدن رشد بافت کمک کرده و از تشکیل بافت جدید یا زخم جلوگیری کنند. آنها همچنین می توانند دردی را که به دلیل آندومتریوز احساس می کنید کاهش دهند.

پیشگیری از بارداری های هورمونی مانند میرنا می توانند اثرات مشابهی ایجاد کنند. به عنوان مثال آی یو دی میرنا می تواند به سرکوب رشد بافت، کاهش التهاب لگن و کاهش خونریزی کمک کند.

مزایای استفاده از میرنا چیست؟

با قرار دادن دستگاه میرنا، تا پنج سال دیگر نیاز به جلوگیری دیگری نخواهید داشت.

درمان هورمونی آندومتریوز یک رویکرد رایج است که می تواند به طور موثر درد را تسکین دهد. 

میرنا با آزاد سازی 20 میکروگرم (میکروگرم) هورمون لوونورژسترل در روز و به مدت حدود پنج سال کار می کند. این روش را برای کاهش علائم و جلوگیری از بارداری راهی مناسب می کند.

با این حال، IUD انتخاب خوبی برای همه زنان نیست. اگر سابقه بیماری های مقاربتی، بیماری التهابی لگن یا سرطان اندام های تولید مثل دارید، نباید از این گزینه استفاده کنید.

آی یو دی مانند میرنا تنها راه دریافت این هورمون ها نیست. پیشگیری از بارداری پچ (چسب ضد بارداری)، قرص های خوراکی جلوگیری از بارداری، همگی درمان هورمونی مشابه و پیشگیری از بارداری را ارائه می دهند. 

عوارض جانبی یا خطرات مرتبط با میرنا چیست؟

میرنا بدون عوارض نیست، عوارض جانبی نسبتاً کمی دارد و پس از چند ماه اول کم رنگ می شوند.

در حالی که بدن شما با هورمون سازگار می شود، ممکن است  علایم زیر را تجربه کنید:

  • سردرد
  • حالت تهوع
  • سینه های لطیف
  • خونریزی نامنظم
  • خونریزی شدیدتر
  • از دست دادن قاعدگی
  • تغییر روحیه
  • افزایش وزن یا احتباس آب
  • درد یا گرفتگی لگن
  • درد کمر

خطر سوراخ شدن بافت رحم با IUD وجود دارد. اگر حاملگی اتفاق بیفتد،IUD  می تواند خود را در جفت فرو برد، جنین را آسیب برساند یا حتی باعث از بین رفتن حاملگی شود.

پروژسترون تنها هورمونی نیست که می تواند به مدیریت آندومتریوز کمک کند. تعادل استروژن نیز به عنوان درمان دیگری در نظر گرفته می شود. هورمون هایی که باعث ترشح استروژن و پروژسترون می شوند نیز در درمان هدف قرار می گیرند.

گزینه های دیگر عبارتند از:

قرص های جلوگیری از بارداری

قرص های جلوگیری از بارداری حاوی نسخه های مصنوعی استروژن و پروژسترون هستند. قرص علاوه بر کوتاه تر، سبک تر و منظم تر شدن خونریزی ماهانه، ممکن است باعث تسکین درد در هنگام استفاده نیز بشود. 

قرص های تک هورمون (فقط پروژستین)

شما می توانید هر سه ماه یکبار پروژستین (نوعی مصنوعی از پروژسترون)، به صورت قرص یا تزریق مصرف کنید.

چسب های ضد بارداری

مانند اکثر قرص های جلوگیری از بارداری این چسب ها حاوی نسخه های مصنوعی استروژن و پروژسترون است. این هورمون ها از طریق چسب هایی که روی پوست خود می گذارید جذب بدن شما می شوند. شما باید هر هفته به مدت سه هفته چسب را تعویض کنید، با یک هفته عدم استفاده از چسب، قاعدگی شما اتفاق می افتد. پس از اتمام دوره قاعدگی باید چسب جدیدی را استفاده کنید.

حلقه واژینال

حلقه واژن حاوی همان هورمون های موجود در قرص یا پچ است. هنگامی که حلقه را وارد واژن می کنید، هورمون هایی در بدن شما آزاد می شود. بعد از اتمام دوره قاعدگی باید حلقه دیگری وارد  واژن کنید.

داروی دانازول

دانازول دارویی است که از ترشح هورمون ها در چرخه قاعدگی شما جلوگیری می کند. این دارو مانند سایر روش های هورمونی از بارداری جلوگیری نمی کند، بنابراین شما باید از آن در کنار بارداری مورد نظر خود استفاده کنید. شما نباید از داروی دانازول بدون پیشگیری از بارداری استفاده کنید، زیرا به جنین در حال رشد آسیب می رساند.

چه گزینه های درمانی دیگری موجود است؟

گزینه های درمانی شما بسته به نوع آندومتریوز که دارید و شدت آن متفاوت خواهد بود. درمان معمول ممکن است شامل موارد زیر باشد:

داروی ضددرد

مسکن های بدون نسخه و داروهای تجویز شده می توانند به کاهش درد خفیف و سایر علائم کمک کنند.

لاپاراسکوپی

از این نوع جراحی برای از بین بردن بافت آندومتر که به مناطق دیگر بدن شما گسترش یافته استفاده می شود.

لاپاراتومی

این یک جراحی بزرگ شکم است که برای از بین بردن ضایعات آندومتریوز استفاده می شود. لاپاراتومی برای درمان آندومتریوز آخرین گزینه محسوب می شود.