چاقی و کرونا ویروس

چگونه چاقی و سایر شرایط می توانند از اثر بخشی واکسن COVID-19 جلوگیری کنند؟

میزان بالای چاقی می تواند باعث کاهش اثر واکسن COVID-19 شود.

کارشناسان می گویند چاقی و همچنین سایر فاکتورها مانند دیابت و سن بالاتر می تواند توانایی واکسن در تولید آنتی بادی های موثر بر علیه ویروس را مهار کند.

آنها می گویند وقتی واکسن COVID-19 در دسترس باشد، همه افراد  از جمله مبتلایان به چاقی و سایر بیماری ها  باید واکسن بزنند. اما حتی هنگامی که یک واکسن ایمن در دست داریم، برخی از کارشناسان این نگرانی را مطرح کرده اند که میزان بالای چاقی و همچنین سایر عوامل  ممکن است بر میزان موثر بودن این واکسن ها در تولید مصونیت از ویروس کرونا موثر باشد.

محققان بر این باورند که به دلیل افزایش تولید لپتین (که با توده چربی بدن ارتباط دارد) و چربی، افراد چاق برای دستیابی به محافظت از آنتی بادی ناشی از واکسن دشوارتر هستند.

اگر واکسن های COVID-19 منجر به پاسخ ایمنی ضعیف تری در افراد مبتلا به چاقی شود، می تواند مشکل ساز باشد.

عواملی که می توانند بر ایمنی بدن تأثیر بگذارند!

دانشمندان برای اولین بار در دهه 1970 در هنگام مطالعه واکسن هپاتیت B ارتباطی بین چاقی و کاهش اثر واکسن پیدا کردند. از آن زمان محققان پاسخ ایمنی واکسن کمتری را با واکسن H1N1 آنفلوانزا و همچنین واکسن های هاری و کزاز در بین افراد چاق شناسایی کرده اند.

دلیل این امر به دلیل التهاب اضافی بیش از حد است. واكسن ها به طور كلی در بیمارانی كه چاقی دارند، عمل نمی كنند. "التهاب می تواند به واکسن حمله کند و اثر آن را کمتر کند."

در حقیقت افراد مبتلا به چاقی اغلب می توانند سطح سالم آنتی بادی را به دنبال یک واکسن تولید کنند اما هنوز به دلیل کمبودهای ناشی از التهاب در پاسخ ایمنی بدن، محافظت کمتری در برابر ویروس نشان می دهند.

این بدان معناست که سایر شرایط التهابی یا شرایطی که سیستم ایمنی بدن را مهار می کنند، از جمله سن بالاتر نیز می توانند اثر واکسن را کاهش دهند.

توانایی یک فرد برای پاسخ دادن به واکسن به سیستم ایمنی بدن او بستگی دارد. "داده ها نشان می دهد که افراد چاق از فعال شدن سلول T جلوگیری می کنند، که نقش مهمی در تأمین آنتی بادی های محافظتی دارد."

دیابت نشان داده است كه یك عامل خطر مرتبط با تضعیف سیستم ایمنی بدن است، بنابراین به طور بالقوه می تواند بر اثر بخشی واكسن تأثیر بگذارد. علاوه بر این  ممکن است لازم باشد مشخصات ایمنی واکسن در بیماران دیابتی به دقت بررسی شود.

با این حال COVID-19 بسیار جدید است بنابراین ما اطلاعات علمی بیشتری برای اثبات نتایج نیاز داریم.