دلایل عقب افتادن سیکل ماهانه 

 عقب افتادن پریود یا تاخیر سیکل ماهانه به دلایل دیگری غیر از بارداری اتفاق می افتد. علل شایع می تواند از عدم تعادل هورمونی تا شرایط جدی پزشکی باشد.

دو دوره در زندگی یک زن وجود دارد که قاعدگی او کاملاً نامنظم است: وقتی اولین بار شروع می شود و یائسگی شروع می شود. همانطور که بدن شما مرحله گذار را طی می کند، چرخه طبیعی شما می تواند نامنظم شود.

بیشتر زنانی که به یائسگی نرسیده اند معمولاً هر 28 روز یک قاعدگی دارند. با این حال، یک چرخه قاعدگی سالم می تواند از هر 21 تا 35 روز باشد. اگر پریود در این محدوده ها قرار نمی گیرد، دلیل آن یکی از دلایل زیر است.

1) استرس

استرس می تواند هورمون های شما را بهم بریزد، برنامه روزانه شما را تغییر دهد و حتی بخشی از مغز شما را که مسئول تنظیم قاعدگی شما است تحت تأثیر قرار دهد (هیپوتالاموس). 

با گذشت زمان، استرس می تواند منجر به بیماری یا افزایش یا کاهش وزن ناگهانی شود، همه این موارد می تواند بر چرخه شما تأثیر بگذارد.

اگر فکر می کنید استرس ممکن است پریود شما را از بین ببرد، سعی کنید تکنیک های آرام سازی را انجام دهید و تغییراتی در سبک زندگی ایجاد کنید. افزودن ورزش بیشتر به رژیم شما ممکن است به شما کمک کند تا به مسیر درست خود برگردید.

2) وزن کم بدن

زنان مبتلا به اختلالات خوردن، مانند بی اشتهایی عصبی یا پرخوری عصبی، ممکن است دوره های از دست رفته را تجربه کنند. وزن 10 درصد کمتر از حد متوسط قد شما می تواند نحوه عملکرد بدن شما را تغییر داده و تخمک گذاری را متوقف کند. دریافت معالجه برای اختلال در خوردن و اضافه وزن به روشی سالم می تواند چرخه شما را به حالت عادی برگرداند. زنانی که در ورزشهای شدید مانند ماراتون شرکت می کنند نیز ممکن است دوره های خود را متوقف کنند.

3) چاقی

همانطور که وزن کم بدن می تواند باعث تغییرات هورمونی شود، اضافه وزن نیز می تواند. اگر  چاقی عاملی در تاخیر یا قطع دوره قاعدگی شما باشد، رژیم غذایی و برنامه ورزشی به شما توصیه می شود.

4) سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) نوعی بیماری است که باعث می شود بدن شما مقدار بیشتری هورمون مردانه آندروژن تولید کند. در نتیجه عدم تعادل این هورمون، کیست ها روی تخمدان تشکیل می شوند که می توانند تخمک گذاری را نامنظم کرده یا به طور کلی متوقف کنند.

هورمون های دیگر مانند انسولین نیز می توانند از تعادل خارج شوند. به دلیل مقاومت به انسولین است که با PCOS مرتبط است. درمان PCOS بر رفع علائم متمرکز است. ماما ممکن است برای کمک به تنظیم چرخه شما قرصهای جلوگیری از بارداری یا داروی دیگری را تجویز کند.

5) روش جلوگیری از  بارداری

هنگامی که کنترل بارداری را شروع یا تمام می کنید، ممکن است تغییری در چرخه خود تجربه کنید. قرص های جلوگیری از بارداری حاوی هورمون های استروژن و پروژسترون هستند که از تخمک گذاری در تخمدان جلوگیری می کنند. ممکن است پس از قطع قرص، شش ماه طول بکشد تا چرخه شما دوباره سازگار شود. انواع دیگر پیشگیری از بارداری (نورپلنت و آمپولهای جلوگیری از بارداری) می توانند باعث از دست رفتن دوره های قاعدگی نیز بشوند.

6) بیماری های مزمن

بیماری های مزمن مانند دیابت و بیماری سلیاک نیز می توانند بر چرخه قاعدگی شما تأثیر بگذارند. تغییرات قند خون به تغییرات هورمونی مرتبط است، بنابراین حتی اگر نادر باشد، دیابت کنترل نشده می تواند باعث بی نظمی قاعدگی شود.

بیماری سلیاک باعث التهاب می شود که می تواند منجر به آسیب در روده کوچک شود، که ممکن است از جذب مواد مغذی اصلی در بدن جلوگیری کند. این بیماری می تواند باعث پریود دیررس یا از دست رفته شود.

7) اوایل یائسگی

بیشتر زنان یائسگی را از 45 تا 55 سالگی آغاز می کنند. زنانی که در حدود 40 سالگی یا زودتر علائم دارند، در دوره یائسگی زودرس هستند. این بدان معنی است که میزان تخمک شما رو به پایان است و نتیجه آن از دست رفتن دوره های قاعدگی و در نهایت پایان قاعدگی خواهد بود.

8) مشکلات تیروئید

غده تیروئید پرکار یا کم کار نیز می تواند دلیل اواخر یا از دست رفتن پریود باشد. تیروئید متابولیسم بدن شما را تنظیم می کند، بنابراین سطح هورمون ها نیز می توانند تحت تأثیر قرار گیرند. مشکلات تیروئید معمولاً با دارو قابل درمان است. پس از درمان، قاعدگی شما احتمالاً به حالت طبیعی برمی گردد.


اگر علائم زیر را در موارد بی نظمی یا قطع سیکل ماهانه دارید، بلافاصله با مامای خود تماس بگیرید:

  • خونریزی غیرمعمول شدید
  • تب
  • درد شدید
  • تهوع و استفراغ
  • خونریزی بیش از هفت روز طول می کشد
  • خونریزی بعد از ورود به یائسگی (قطع قاعدگی به مدت 12 ماه)