دلایل منفی شدن تست بارداری بعد از عقب افتادن پریود

  • پایین بودن سطح هورمون 
  • حاملگی خارج رحمی
  •  سبک زندگی
  • شیر دادن
  • شرایط پزشکی
  • داروها

 ممکن است یک فرد پریود با تأخیر داشته باشد، اما با این حال آزمایش بارداری منفی دارد. 

چند دلیل وجود دارد که ممکن است قاعدگی شما به تأخیر بیفتد، حتی اگر تست بارداری منفی باشد.

1. سطح هورمون پایین

هنوز هم ممکن است باردار باشید. گاهی اوقات، سطح هورمون بارداری گنادوتروپین جفتی انسانی (hCG) در اوایل بارداری هنوز آنقدر بالا نیست که بتوان آزمایش بارداری در خانه را تشخیص داد.

چرخه زن می تواند بسیار متفاوت باشد، بنابراین ممکن است در زمان عقب افتادن قاعدگی، سطح هورمون شما به اندازه کافی بالا نباشد.

در زمان تخمک گذاری می تواند به اندازه 13 روز اختلاف داشته باشد، به این معنی که شما ممکن است فکر کنید 4 هفته باردار هستید در حالی که فقط دو هفته با شما فاصله دارد. خونریزی بارداری، استفاده اخیر از بارداری هورمونی یا شیردهی نیز می تواند در دانستن دقیق تاریخ شما اختلال ایجاد کند.

اگر فکر می کنید پس از یک دوره عقب افتادن پریود ممکن است باردار باشید اما در آزمایش بارداری خود نتیجه منفی کسب کرده اید، چند روز صبر کنید. سپس دوباره امتحان کنید. اگر همچنان قاعدگی  اتفاق نیفتاد، حتماً با ماما یا پزشک خود صحبت کنید تا هرگونه عارضه را منتفی کند.

2.  حاملگی خارج رحمی

نادر است، اما گاهی اوقات بارداری خارج رحمی می تواند در آزمایش بارداری منفی نشان داده شود. این امر در کمتر از 3 درصد اتفاق می افتد.

اگر تست بارداری منفی است و این علائم را دارید، به مرکز درمانی مراجعه کنید :

  • درد شدید در ناحیه شکم یا یک طرف شما
  • سرگیجه یا سبکی سر
  • خونریزی یا لکه بینی
  • تهوع و استفراغ

3. عوامل سبک زندگی

چندین عامل بیرونی می توانند چرخه قاعدگی شما را خراب کنند. به عنوان مثال استرس می تواند پریود شما را به تأخیر بیندازد. سوء تغذیه نیز می تواند بر آن تأثیر بگذارد. اگر بیش از حد کافئین بنوشید یا غذای کافی مصرف نکنید، چرخه شما می تواند نوسان داشته باشد.

تغییر ناگهانی سبک زندگی، مانند ورزش شدید یا کار با شیفت کاری شبانه، نیز می تواند قاعدگی شما را نامنظم کند.

4. شیردهی

شیردهی می تواند برخی بی نظمی ها را در چرخه شما ایجاد کند. حتی پس از بازگشت پریود، ممکن است مدتی طول بکشد تا چرخه شما به حالت عادی برگردد.

شیردهی نیز ماه به ماه غیرقابل پیش بینی است. با رشد نوزادان، ممکن است تغذیه آنها تغییر کند. به عنوان مثال اگر کودک شما دچار جهش رشد شود و ناگهان دفعات تغذیه شبانه را افزایش دهد، ممکن است در چرخه شما تداخل ایجاد کند.

5. شرایط پزشکی

شرایط پزشکی مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) یا مشکلات تیروئیدی ممکن است باعث شود زنان سیکل های بسیار نامنظمی داشته و پریود شوند. برخی از خانم ها ممکن است پریودهای بسیار سبک داشته باشند، برخی ممکن است پریودهای بسیار سنگینی داشته باشند و برخی دیگر به طور کلی پریود شوند.

یائسگی برای زنان به طور معمول از حدود 50 سالگی آغاز می شود. با این حال  در برخی از زنان یائسگی زودرس می تواند قبل از 40 سالگی شروع شود که این برای همه متفاوت است. اگر بیش از 90 روز قاعدگی خود را از دست داده اید و باردار نیستید، در مورد آزمایش برای هرگونه بیماری زمینه ای با پزشک خود صحبت کنید.

6. داروها

کنترل بارداری ممکن است باعث بی نظمی در چرخه شما شود. انواع دیگر داروها نیز ممکن است منجر به از دست رفتن دوره شود. به عنوان مثال، داروهای فشار خون یا داروهای آلرژی می توانند چرخه شما را از بین ببرند.

مراحل بعدی

ممکن است دلایل مختلفی برای آزمایش منفی بارداری پس از یک دوره از دست رفته وجود داشته باشد. ممکن است یک بیماری پزشکی تشخیص داده نشده مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک روبرو باشید، یا ممکن است یک مسئله سبک زندگی باشد، مانند استرس شدید. پس از گرفتن نتیجه آزمایش منفی، باید چند روز تا یک هفته صبر کنید تا یک آزمایش دیگر انجام دهید. اگر بار دوم تست منفی دادید و هنوز پریود نشدید، بلافاصله برای  ویزیت با ماما یا پزشک خود برنامه ریزی کنید.