کاندوم مردانه

کاندوم های مردانه یکی از محبوب ترین روش های جلوگیری از بارداری است. آنها معمولا راحت و ارزان هستند. به راحتی در بیشتر فروشگاه ها، سوپرمارکت ها و داروخانه ها در دسترس هستند.

برخی از کلینیک های بهداشتی اغلب آنها را به صورت رایگان توزیع می کنند. 

کاندوم های زنانه و مردانه هر دو در حین مقاربت از ورود اسپرم به واژن جلوگیری می کنند. کاندوم ها تنها روشهای جلوگیری از بارداری هستند که می توانند به شما در محافظت در برابر عفونت های مقاربتی (STI) مانند HIV نیز کمک کنند.

گزینه های جلوگیری از بارداری مردان شامل کاندوم و وازکتومی است. کاندوم نوع برگشت پذیر و موقتی پیشگیری از بارداری است.

چند نوع کاندوم موجود است؟

دو نوع اصلی کاندوم کاندوم زنانه و مردانه است. کاندوم مردانه غلافی است که آلت تناسلی مرد را می پوشاند. کاندوم زنانه غلافی است که به داخل واژن فرو رفته است. کاندوم های مردانه محبوبیت بیشتری دارند و به طور گسترده ای در دسترس هستند.

بیشتر کاندوم ها از موارد زیر ساخته می شوند:

لاتکس

پلی اورتان

پلی ایزوپرن که نوعی مصنوعی از لاتکس است

انواع مختلفی از کاندوم های مردانه را می توانید پیدا کنید. آنها در طیف گسترده ای از موارد زیر وجود دارند:

کاندوم ها نیز در دو نوع روغن کاری شده و روغن کاری نشده وجود دارند. برخی از کاندوم های روغن کاری شده حاوی اسپرم کش هستند. این ماده اغلب حاوی ماده شیمیایی نانوکسینول -9 است که باعث از بین رفتن اسپرم می شود. اکثر پزشکان توصیه می کنند از کاندوم هایی استفاده کنید که حاوی اسپرم کش نیستند.

نحوه استفاده از کاندوم مردانه

بسته کاندوم را با دقت پاره کنید.

تقریباً  2 تا 3 سانتیمتر کاندوم را باز کنید.

در حالی که نوک کاندوم را فشار می دهید کاندوم را روی آلت تناسلی خود قرار دهید تا هوا خارج شود و فضای لازم برای مایع انزال باقی بماند. این مرحله مهم به جلوگیری از پارگی کاندوم کمک می کند.

کاندوم را تا انتهای آلت تناسلی خود بکشانید.

نباید از روان کننده های پایه روغن با کاندوم لاتکس استفاده کنید. آنها می توانند به لاتکس آسیب برسانند و باعث پارگی کاندوم شوند. در عوض به دنبال گزینه های مبتنی بر آب باشید.

نحوه خروج کاندوم

هنگامی که آلت تناسلی خود را از واژن همسر خود خارج می کنید، پایه کاندوم را نگه دارید. بدون ریختن مایع انزال کاندوم را با احتیاط برداشته و دور بریزید.

تاریخ انقضا کاندوم

قبل از استفاده لازم است تاریخ انقضا را در بسته کاندوم بررسی کنید. از استفاده از کاندوم منقضی شده یا آسیب دیده خودداری کنید. همچنین باید مراقب نگه داشتن کاندوم در کیف پول خود باشید. استفاده منظم از کیف پول شما می تواند باعث خراب شدن، خشک شدن و ترک کاندوم شود. برای ذخیره کاندوم، یک جعبه کوچک پلاستیکی محکم استفاده کنید تا از آسیب آنها محافظت کند.

کاندوم های مردانه چقدر موثر هستند؟

کاندوم های مردانه وقتی به درستی استفاده می شوند، یک فرم موثر برای جلوگیری از بارداری هستند. 

هرگز از یک کاندوم مجدد استفاده نکنید.

از کاندوم های زن و مرد به طور همزمان استفاده نکنید. این می تواند باعث آسیب رساندن به کاندوم ها و کاهش کارایی آنها شود.

از مکمل های روغنی و داروها در کاندوم لاتکس استفاده نکنید.

شما می توانید از محصولات پایه روغن با کاندوم مصنوعی مانند کاندوم های پلی یورتان استفاده کنید.

با ترکیب کاندوم با سایر روش های جلوگیری از بارداری، مانند کنترل بارداری هورمونی می توانید خطر بارداری خود را حتی بیشتر کاهش دهید.

بعضی از کاندوم ها حاوی اسپرم کش به نام nonoxynol-9 هستند. اکثر پزشکان توصیه می کنند از کاندوم های روکش شده با اسپرم کش استفاده نکنند زیرا دوام چندانی ندارند و می توانند باعث خطرات سلامتی مانند عفونت های ادراری شوند. اگر می خواهید از اسپرم کش به عنوان پشتیبان استفاده کنید، از اسپرم کش واژن به جای کاندوم هایی که از قبل با اسپرم کش پوشانده شده اند استفاده کنید.

کاندوم علاوه بر جلوگیری از بارداری، خطر ابتلا به بیماری های منتقله یا انتقال بیماریهای مقاربتی را نیز کاهش می دهد.

مزایای کاندوم مردانه چیست؟

محبوبیت کاندوم های مردانه به عنوان یک روش کنترل بارداری نشان دهنده راحتی آنها است.

مقرون به صرفه

دسترسی آسان

در صورت جلوگیری صحیح در جلوگیری از بارداری موثر است.

در صورت استفاده صحیح در جلوگیری از بیماری های مقاربتی موثر است.

برای جلوگیری از انزال زودرس در برخی از مردان مفید است.

خطرات و عوارض جانبی استفاده از کاندوم کم است.

مضرات کاندوم های مردانه چیست؟

تحریک پوست، مانند درماتیت تماسی، به دلیل حساسیت به لاتکس یا آلرژی

واکنش های آلرژیک به اسپرم کش ها، رایحه ها و سایر مواد شیمیایی موجود در کاندوم ها

بعضی از کاندوم ها ممکن است حاوی اسپرم کش باشند. استفاده از کاندوم های مردانه با اسپرم کش خطرات اضافی دارد. برخی از افراد همچنین ممکن است واکنشهایی به اسپرم کش مانند خشکی یا ناراحتی داشته باشند.

استفاده از کاندوم های مردانه با حساسیت یا حساسیت به لاتکس

اگر به آلرژی به لاتکس مبتلا هستید و می خواهید از کاندوم استفاده کنید، انواع ساخته شده از پلی اورتان یا پلی ایزوپرن را انتخاب کنید. کاندوم های پلی اورتان از پلاستیک ساخته شده اند. آنها متفاوت از کاندوم لاتکس، اما بسیار کارآمد هستند. کاندوم های پلی ایزوپرن از لاتکس مصنوعی ساخته می شوند. آنها برای اکثر افراد مبتلا به آلرژی به لاتکس ایمن نیستند، زیرا واکنش های آلرژیک معمولاً به جای خود لاستیک توسط آلودگی های طبیعی در لاتکس ایجاد می شود. کاندوم های پلی ایزوپرن بیشتر شبیه کاندوم های لاتکس هستند تا گزینه های پلی اورتان.

کاندوم برای بسیاری از افراد یک گزینه قابل دسترس برای کنترل بارداری است. با این حال  هر دو کاندوم و نحوه استفاده افراد از آنها عالی نیستند. ممکن است بخواهید برای محافظت بیشتر از روشهای اضافی جلوگیری از بارداری مانند کنترل بارداری هورمونی استفاده کنید.

کدام یک از کاندوم ها در جلوگیری از ابتلا به بیماری های مقاربتی بهتر است؟

کاندوم های مردانه ساخته شده از لاتکس، پلی ایزوپرن و پلی اورتان بهترین محافظت شما در برابربیماریهای منتقل شونده جنسی هستند. این بدان معنی است که کاندوم می تواند در برابر موارد زیر محافظت کند:

 • اچ آی وی
 • کلامیدیا
 • سوزاک
 • سیفلیس

سایربیماری های منتقل شونده جنسی مانند تبخال و زگیل های تناسلی از طریق تماس پوست به پوست پخش می شوند. بسته به منطقه آسیب دیده، ممکن است کاملا توسط کاندوم پوشانده نشود.

کاندوم های زنانه 

کاندوم های زنانه محافظت از بیماریهای منتقل شونده جنسی را تأمین می کنند، اما برای ارزیابی کامل اثر بخشی آنها تحقیقات بیشتری لازم است. کاندوم زنانه به اندازه کاندوم مرد در پیشگیری از بیماری ها موثر نیست.

توجه به این نکته مهم است که کاندوم های ساخته شده از مواد طبیعی در برابر بارداری محافظت می کنند اما ممکن است به طور کامل از کلیه بیماریهای منتقل شونده جنسی محافظت نکنند. دلیل این امر این است که این مواد متخلخل هستند و ممکن است امکان انتقال مایعات را حتی با استفاده کامل فراهم کنند.

اگر آلرژی یا دلیل دیگری برای استفاده از گزینه های لاتکس یا پلاستیک ندارید با ماما یا پزشک خود صحبت کنید که کدام گزینه کنترل بارداری می تواند بهترین نیاز شما باشد.

نحوه قرار دادن کاندوم زنانه

برای قرار دادن کاندوم زنانه نکات زیر قابل اهمیت اند:

بسته را با دقت باز کنید. از دندان و ناخن های خود استفاده نکنید، زیرا ممکن است کاندوم را پاره کند.

اولین حلقه کاندوم را منقبض کرده و مانند تامپون کاملاً داخل واژن قرار دهید.

حلقه دوم را حدود سه سانتیمتر در خارج از واژن نگه دارید. ولو را می پوشاند.

بعد از رابطه جنسی هنگامی که کاندوم را به آرامی بیرون می کشید، حلقه بیرونی را فشار دهید.

در صورت پارگی کاندوم چه باید کرد؟

اگر کاندوم پاره شد و یا داخل واژن باقی ماند، اولین نکته حفظ آرامش است. اگر نگران بارداری هستید و از نوع دیگر روش جلوگیری از بارداری، مانند قرص اورژانسی استفاده نمایید.

همچنین می توانید برای قرار دادن یک دستگاه داخل رحمی (IUD) با دکتر خود قرار ملاقات اضطراری بگذارید. IUD بیش از 99 درصد در جلوگیری از بارداری اورژانسی مؤثر است. (حداکثر تا پنج روز پس از ارتباط جنسی محافظت نشده)

روشهای پیشگیری از بارداری اورژانسی از بیماریهای جنسی منتقل شونده محافظت نمی کنند. اگر فکر می کنید نشانه های این بیماری ها را دارید، باید در اسرع وقت به ماما یا پزشک مراجعه کنید تا آزمایش شود.

بسیاری از بیماریهای جنسی منتقل شونده در ابتدا هیچ علائمی نشان نمی دهند، بنابراین ممکن است شما بلافاصله از ابتلا به این بیماری مطلع نشوید و حتی اگر علائمی ندارید می توانیدآنها را به همسر خود منتقل کنید.

علائم کلامیدیا می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • ادرار دردناک
 • درد شکم
 • ترشحات غیرمعمول
 • لکه بینی بین دوره ها در زنان
 • درد بیضه در مردان

علائم سوزاک می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • ترشحات غیرمعمول
 • احساس سوزش هنگام ادرار کردن
 • درد با حرکات روده
 • خارش مقعدی

علائم تریکومونیازیس می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • ترشحات غیرمعمول
 • خارش و تحریک در دستگاه تناسلی و اطراف آن
 • درد در هنگام رابطه جنسی
 • درد هنگام ادرار کردن

علائم HIV می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • تب
 • سردرد
 • گلو درد
 • تورم غدد لنفاوی
 • خستگی

اگر هر یک از این علائم را دارید امروز با ماما یا پزشک خود تماس بگیرید.