فیبروم چگونه بر بارداری و باروری تأثیر می گذارد؟

فیبروم ها تومورهای خوش خیم هستند که در رحم یا روی رحم رشد می کنند. آنها ممکن است بر قدرت باروری و بارداری تأثیر بگذارند.

فیبروم رحم بسیار شایع است. حدود 20 تا 80 درصد زنان این رشد غیر سرطانی را در 50 سالگی ایجاد می کند و 30 درصد از زنان بین 25 تا 44 سال علائم فیبروم دارند. این بدان معناست که فیبروئیدهای رحمی در دوران باروری زنان شایع است.

تأثیرات آن بر بارداری چیست؟

اکثر خانم ها در طول بارداری هیچ تأثیری در اثر فیبروم ندارند. با این حال، یک بررسی 2010 نشان می دهد 10 تا 30 درصد زنان مبتلا به فیبروم در دوران بارداری دچار عوارض می شوند. محققان متذکر می شوند که شایع ترین عارضه فیبروم در دوران بارداری درد است. این اغلب در زنان با فیبروم بزرگتر از 5 سانتی متر که در دو سه ماهه آخر هستند دیده می شود.

فیبروم ممکن است خطر ابتلا به سایر عوارض در دوران بارداری و زایمان را افزایش دهد. این شامل:

 • محدودیت رشد جنین

 فیبروم های بزرگ ممکن است از رشد کامل جنین به دلیل کاهش فضای رحم جلوگیری کنند.

 • جدا شدن جفت

 این اتفاق می افتد در حالی که جفت از دیواره رحم جدا می شود زیرا توسط فیبروئید مسدود شده است که می تواند باعث کاهش اکسیژن و مواد مغذی حیاتی شود

 • زایمان زودرس

 درد ناشی از فیبروم ممکن است منجر به انقباضات رحمی شود که منجر به زایمان زودرس شود.

 • زایمان سزارین

 تخمین می زند که زنان مبتلا به فیبروم شش برابر بیشتر از زنانی که این رشد را ندارند به منبع سزارین بخش نیاز دارند.

 • موقعیت بریچ

 به دلیل شکل غیر طبیعی حفره ، ممکن است کودک نتواند برای زایمان واژینال تراز شود.

 • سقط جنین

 تحقیقات خاطرنشان می کند احتمال سقط جنین در زنان مبتلا به فیبروم دو برابر می شود.


تأثیرات بارداری بر فیبروم چیست؟

اندازه اکثر فیبروم ها در دوران بارداری تغییر نمی کنند اما برخی تغییر می کنند. در حقیقت طبق یک بررسی در سال 2010 یک سوم منبع معتبر فیبروم رحم ممکن است در سه ماهه اول رشد کند. رشد فیبروم احتمالاً تحت تأثیر استروژن است و سطح استروژن در دوران بارداری افزایش می یابد و ممکن است منجر به رشد شود.

هنوز هم برای سایر زنان ممکن است فیبروم در دوران بارداری کوچک شود. در یک مطالعه 2010 ، محققان دریافتند که 79 درصد فیبروم هایی که قبل از بارداری وجود داشته اند، بعد از زایمان از نظر اندازه کاهش یافته است.

اثرات فیبروم در باروری چیست؟

بسیاری از زنانی که فیبروم دارند می توانند به طور طبیعی باردار شوند. درمان حتی ممکن است برای بارداری لازم نباشد.

در برخی موارد فیبروم می تواند بر قدرت باروری شما تأثیر بگذارد. به عنوان مثال  فیبروم زیر مخاط، نوعی از فیبروم است که رشد می کند و به داخل حفره رحم برجسته می شود، خطر ناباروری یا از دست دادن بارداری را افزایش می دهد.

در حالی که ممکن است فیبروم ها برای برخی از زنان باعث ناباروری شوند، توضیحات دیگر در مورد ناباروری بیشتر است. اگر در بارداری یا حفظ بارداری مشکلی دارید، ماما و پزشک ممکن است سایر علل احتمالی را قبل از انتصاب این مسئله به فیبروم بررسی کند.


در صورت تصمیم برای بارداری با فیبروم، این اقدامات را انجام دهید

در مورد اندازه یا موقعیت هر نوع فیبروم با پزشک خود صحبت کنید. از آنها بپرسید آیا اینها می توانند در تلاش شما برای باردار شدن یا توانایی حمل بارداری مشکلی ایجاد کنند. به همین ترتیب، از پزشک خود بپرسید که آیا درمان های فیبروم می تواند به بهبود شانس موفقیت بارداری کمک کند.

فیبروم در دوران بارداری چگونه درمان می شود؟

در دوران بارداری، درمان فیبروم رحم به دلیل خطر برای جنین محدود است. استراحت در رختخواب، آبرسانی و تسکین دهنده درد خفیف ممکن است برای کمک به مادران باردار در مدیریت علائم فیبروم تجویز شود.

در موارد بسیار نادر، میومکتومی می تواند در زنان در نیمه دوم بارداری انجام شود. این روش در حالی که رحم دست نخورده باقی مانده است، فیبروم را از خارج رحم یا از داخل دیواره رحم از بین می برد. فیبروم هایی که در حفره رحم رشد می کنند به دلیل خطرات احتمالی برای جنین معمولاً در جای خود رها می شوند.


چگونه فیبروم قبل از بارداری برای بهبود قدرت باروری درمان می شود؟

درمان فیبروم رحم قبل از بارداری ممکن است خطر باروری شما را بهبود بخشد. متداول ترین روش های درمانی فیبروم که قدرت باروری را حفظ می کند عبارتند از:

میومکتومی

 این روش جراحی برای از بین بردن فیبروم استفاده می شود. این ممکن است نیاز به زایمان سزارین را افزایش دهد و شما احتمالاً باید قبل از اقدام به بارداری حدود سه ماه صبر کنید.

قرص های ضد بارداری هورمونی

 در حالی که قرص می خورید، نمی توانید باردار شوید. اما این پیشگیری از بارداری می تواند به کاهش علائم بیماری مانند خونریزی شدید و دوره های دردناک کمک کند.

دستگاه داخل رحمی (IUD)

 همانند قرص ضد بارداری، مادامی که از آن استفاده می کنید، IUD از بارداری جلوگیری می کند. با این حال می تواند ضمن حفظ باروری، برخی از علائم را از بین ببرد.

آگونیست های آزاد کننده هورمون گنادوتروپین (Gn-RH)

 این نوع دارو تولید هورمون هایی را که منجر به تخمک گذاری و قاعدگی می شوند را مسدود می کند، بنابراین در حین مصرف این دارو نمی توانید باردار شوید. این می تواند به کوچک شدن فیبروم کمک کندو اغلب زمانی که این دارو را مصرف می‌شود، خونریزی ماهانه اتفاق نمی افتد. بنابراین این موضوع می‌تواند راه درمانی مفیدی برای بیمارانی باشد که به خونریزی شدید دچار شده بودند.

میولیز

در این روش از پرتوی انرژی جریان الکتریکی، لیزر یا فرکانس رادیویی برای کوچک شدن رگهای خونی تغذیه کننده فیبروم استفاده می شود. معمولاً با کمک لاپاراسکوپی، یک سوزن در داخل فیبرم فرو برده می‌شود و سپس با استفاده از جریان الکتریکی یا عمل کرایوتراپی، فیبروم از بین برده می‌شود. 

سایر درمان ها برای زنان مبتلا به فیبروم در دسترس است که ممکن است در آینده بخواهند بچه دار شوند. هر درمانی خطرات و عوارض خاص خود را دارد، بنابراین با پزشک خود در مورد گزینه های خود صحبت کنید.

به همین ترتیب از پزشک خود بپرسید که چه مدت قبل از اقدام به باردار شدن پس از درمان باید صبر کنید. با برخی از روش های درمانی مانند قرص ضد بارداری ، به محض قطع استفاده از آن می توانید بارداری را امتحان کنید. برای دیگران ، ممکن است یک دوره انتظار وجود داشته باشد.

علائم فیبروم چیست؟

ممکن است هیچ علائمی از فیبروم نداشته باشید. اگر علائمی دارید، رایج ترین علائم عبارتند از:

 • دوره های سنگین یا دردناک
 • خونریزی بین پریود (لکه بینی)
 • کم خونی ناشی از خونریزی شدید یا طولانی مدت
 • دوره های طولانی مدت
 • احساس "سنگینی" یا فشار خفیف در پایین شکم
 • درد در هنگام رابطه جنسی
 • درد کمر
 • یبوست
 • مسائل تولید مثل ، از جمله ناباروری ، سقط جنین و زایمان زودرس
 • تکرر ادرار
 • مشکل در تخلیه مثانه

فیبروم ممکن است در معاینه لگن احساس شود. اگر پزشک شما مشکوک به رشد غیرسرطانی باشد، ممکن است آزمایش تصویری مانند سونوگرافی را برای تأیید این رشد، فیبروم ایجاد کند و چیز دیگری نیست.

فیبروم رحم ممکن است بر قدرت باروری شما تأثیر بگذارد. همچنین ممکن است بر توانایی شما در انجام موفقیت آمیز بارداری تأثیر بگذارد. با این حال بیشتر زنان در نتیجه این تومورها هیچ مسئله باروری یا عوارض بارداری را تجربه نخواهند کرد.

اگرچه نمی توانید از فیبروم جلوگیری کنید، اما یک سبک زندگی سالم ممکن است خطر شما را کاهش دهد. به همین ترتیب یک سبک زندگی سالم که شامل حفظ وزن سالم است، ممکن است خطر شما را برای مشکلات باروری و بارداری های پر خطر کاهش دهد.