عدم فعالیت تخمدانها در دوران یائسگی، می تواند علامتهایی مانند احساس گرما و گرگرفتگی و تپش قلب ناگهانی، مشکلات خواب و بیقراری، تعریق شبانه، برای فرد ایجاد کند. کاهش ناگهانی هورمون استروژن بر روی پیشابراه و مثانه، علایم سوزش ادرار، فوریت و شب ادراری بدون عفونت ادراری، یافته شایعی در یائسگی است. 

همچنین ضعیف شدن بافت های شکمی می تواند دفع بی اختیار ادرار به صورت قطره قطره را به دنبال داشته باشد که با دارو قابل درمان است.  سنگهای مثانه، دیابت، عفونت و التهاب مثانه، عفونت مجاری ادراری، می توانند دلایل تکرر ادرار دوران یائسگی باشند.

البته مواردی مانند افتادگی عضلات رحم و مثانه و ضعیف بودن عضلات کف لگن هم می تواند باعث چنین علامت هایی شود که با معاینه به راحتی قابل تشخیص است. در این موارد انجام ورزش کگل بسیار کمک کننده است.

 با این حال این مشکل اصلا" محدود کننده فعالیت اجتماعی شما نیست و با مشورت از ماما یا پزشک خود، و استفاده از دارو درمانی کوتاه مدت، می توانید  بدون نگرانی، به زندگی اجتماعی خود بازگردید.

چاقی یکی دیگر از عوامل است. وزن بیش از حد می تواند فشار بیشتری بر مثانه ایجاد کند. در نتیجه می تواند عضلات کف لگن را ضعیف تر و تکرر ادرار را بیشتر کند.


علامت هایی که باید به آنها دقت داشته باشیم عبارتند از:

تغییر رنگ ادرار، مانند قرمز، صورتی یا نارنجی، تجربیات ناگهانی و شدید برای ادرار کردن، داشتن مشکل در تخلیه کامل مثانه، ریزش یا عدم کنترل کامل ادرار، درد یا سوزش هنگام ادرار کردن می تواند وجود داشته باشد اما همیشگی نیست.

راهکارهایی که خودتان می توانید انجام دهید:

اجتناب از غذا و نوشیدنی های حاوی کافئین، الکل، نوشابه های گازدار، شیرین کننده های مصنوعی و غذاهای تند.

مصرف زیاد مایعات، ورزش هایی مانند یوگا، پیلاتس و تکنیک های آرام سازی عضلات و استفاده از آب گرم، بسیار مفیدند.

 فقدان هورمون استروژن به علت عدم فعالیت تخمدان هاست. در این موارد ماما یا پزشک شما ممکن است طبق شرایطی، برایتان استروژن تجویز نماید. که در بهبود و کاهش علائم بسیار کمک کننده خواهد بود. از طرفی مصرف خوراکی هایی که حاوی استروژن گیاهی هستند مانند: سویا و بذر کتان نیز می تواند مؤثر باشند. پروبیوتیک ها و دانه کدوتنبل هم امروزه بسیار مورد استفاده قرار می گیرند.