خطرات HPV در دوران بارداری چیست؟

HPV شایعترین عفونت مقاربتی شناخته شده است.

دستورالعمل ها واکسن HPV را برای زنان باردار توصیه نمی کنند.

HPV بعید است در دوران بارداری عوارضی ایجاد کند.

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) نوعی عفونت مقاربتی (STI) است. بیشتر انواع HPV از طریق رابطه جنسی دهانی، واژینال یا مقعدی منتقل می شوند.

HPV بسیار شایع است. در واقع طبق منبع معتبر مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) ، این شایع ترین STD است.


حدود 80 درصد افراد در دوره ای از زندگی به HPV مبتلا می شوند. این به این دلیل است که بیش از 150 نوع مختلف وجود دارد. بسیاری از آنها معمولاً مشکلی ایجاد نمی کنند و بدون درمان از بین می روند. تعداد کمی از افراد حتی می فهمند که به آن مبتلا هستند.

ممکن است باعث ایجاد زگیل های تناسلی و سرطان در این نواحی از بدن شود:

 • دهانه رحم
 • واژن
 • ولو
 • آلت تناسلی مرد
 • مقعد

برای کاهش خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم به دلیل HPV ، یک واکسن HPV برای هدف قرار دادن سویه های خاص HPV که با سرطان دهانه رحم در ارتباط هستند ایجاد شد. این واکسن در دوران بارداری توصیه نمی شود.

HPV معمولاً مشکلی در بارداری ایجاد نمی کند. با این حال  اگر باردار هستید و HPV دارید باید در مورد چند عارضه نادر بدانید.


علائم HPV چیست؟

با HPV ممکن است هیچ علائمی نداشته باشید. شایعترین علامت زگیل است. زگیل ها برجستگی هایی به رنگ گوشت بر روی پوست هستند که به تنهایی رشد می کنند یا به صورت خوشه هایی در می آیند که شبیه گل کلم هستند.

نوع HPV شما تعیین می کند که در کدام قسمت از بدن زگیل رشد می کند:


 • زگیل های تناسلی در زنان، در واژن، ولو، دهانه رحم یا مقعد و در مردان و آلت تناسلی، بیضه یا مقعد رشد می کنند.
 • زگیل های مشترک روی دست ها یا آرنج ها ایجاد می شود.
 • زگیل کف پا روی پاشنه پا ظاهر می شود.
 • زگیل های تخت معمولاً در صورت در کودکان و مردان و در پاها در زنان وجود دارد.
 • شما احتمالاً زگیل را احساس نخواهید کرد  اما گاهی اوقات ممکن است خارش یا سوختگی داشته باشد.

بارداری چگونه می تواند بر علائم HPV تأثیر بگذارد؟

در دوران بارداری تغییر سطح هورمون ها می تواند زگیل ها را سریعتر از حد معمول رشد دهد. بدن یک زن باردار  میزان ترشحات واژن را افزایش می دهد که به زگیل ها مکانی گرم و مرطوب برای رشد می بخشد.

داشتن انواع خاصی از HPV نیز می تواند خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزایش دهد. این نوع سرطان اغلب تا زمانی که شروع به گسترش نکند علائمی ایجاد نمی کند. به محض گسترش سرطان می تواند علائمی مانند:

 • خونریزی غیرطبیعی از واژن یا خونریزی که به دلیل قاعدگی شما نیست
 • ترشحات واژن  که ممکن است حاوی خون باشد
 • درد در هنگام رابطه جنسی


در دوران بارداری چگونه تشخیص داده می شود؟

اکثر متخصصین مامایی و زنان ها به طور معمول برای HPV در دوران بارداری آزمایش نمی کنند مگر اینکه دلیل داشته باشند.

تشخیص HPV معمولاً در صورت یافتن زگیل توسط ماما و پزشک یا در حین انجام آزمایش پاپ معمول انجام می شود که در طی آزمایش پاپ با استفاده از یک سواب تعداد کمی سلول را از دهانه رحم شما خارج می کند. آنها این نمونه را به آزمایشگاه می فرستند و از نظر سلولهای پیش سرطانی آزمایش می کنند. وجود سلولهای پیش سرطانی ممکن است نشان دهنده ابتلا به HPV باشد.


اگر شما بیش از 30 سال سن دارید، مامای شما می تواند آزمایش HPV DNA را به همراه تست پاپ انجام دهد. این آزمایش می تواند نوعی HPV را تشخیص دهد که می تواند باعث سرطان دهانه رحم شود.


HPV در دوران بارداری چگونه درمان می شود؟

در حال حاضر  هیچ درمانی برای HPV وجود ندارد، اما اکثر زنان در دوران بارداری به هیچ درمانی نیاز نخواهند داشت. هیچ دارویی برای درمان خود ویروس در دسترس نیست. در عوض درمان بر مدیریت هرگونه علائم متمرکز است.

HPV  نباید خطری برای کودک شما ایجاد کند.

زگیل ها نیز نیازی به درمان نیستند مگر اینکه به خصوص بزرگ یا آزار دهنده باشند. در این صورت  پزشک می تواند  آنها را حذف کند:

 • کرایوتراپی یا منجمد کردن آنها با نیتروژن مایع (سرما درمانی)
 • لیزر درمانی
 • استفاده از سوزن گرم شده (الکتروکوتراسیون)
 • انجام جراحی یا برداشتن کوچک

آیا زگیل های HPV بر روی زایمان من تأثیر می گذارد؟

زگیل تناسلی نباید در زایمان شما تأثیر بگذارد.

گاهی اوقات زگیل های بزرگ ممکن است باعث خونریزی حین زایمان شوند. بندرت  زگیل های تناسلی می توانند در حین بارداری به اندازه کافی بزرگ شوند تا کانال زایمان را مسدود کنند یا زایمان را دشوارتر کنند. اگر این اتفاق بیفتد  پزشک احتمالاً انجام زایمان سزارین را به شما توصیه می کند.


HPV پس از زایمان چگونه درمان می شود؟

اگر آزمایش پاپ نشان داد که شما سلول های پیش سرطانی در دهانه رحم خود دارید ، ممکن است پزشک برای درمان شما صبر کند تا پس از زایمان. هنگامی که کودک شما متولد شد احتمالاً آزمایش پاپ دیگری خواهید داشت.

HPV اغلب بدون درمان از بین می رود. اگر بعد از زایمان هنوز سلول غیرطبیعی دارید، ممکن است پزشک با برداشتن بافت غیرطبیعی با یکی از این روش ها شما را درمان کند:


بیوپسی مخروطی یا مخروطی سازی که شامل استفاده از چاقوی مخصوصی برای از بین بردن گوه مخروطی شکل بافت است

حلقه عمل جراحی الکترو جراحی (LEEP) ، که شامل برداشتن بافت های غیر طبیعی  با یک حلقه الکتریکی است.

HPV  در حین زایمان قابل انتقال است؟

داشتن HPV در دوران بارداری نباید بر سلامتی کودک شما تأثیر بگذارد. ممکن است HPV را در دوران بارداری یا زایمان به نوزاد متولد شده منتقل کنید، اما بعید به نظر می رسد.

مطالعات در مورد میزان انتقال HPV از مادر به نوزاد متفاوت بوده است. در یک مطالعه 2016 ، محققان دریافتند که حدود 11 درصد از نوزادان تازه متولد شده از مادران HPV مثبت نیز ویروس دارند. با این حال  این تحقیق باید گسترش یابد.

اکثر نوزادانی که به HPV در رحم مبتلا می شوند، ویروس را به خودی خود پاک می کنند و هیچ مشکلی در طولانی مدت ندارند.

در موارد نادر  ممکن است زگیل های تناسلی به کودک منتقل شود. زگیل ممکن است در حنجره یا تارهای صوتی نوزاد متولد شود. وقتی زگیل در اینجا ایجاد می شود، به آن پاپیلوماتوز تنفسی راجعه می گویند. درمان شامل جراحی برای از بین بردن رشد و نمو است.

تغذیه با شیر مادر همراه با زگیل تناسلی خطری برای شیرخوار دارد؟

داشتن HPV نباید مانع شیردهی شما شود. اگرچه ویروس می تواند از مادر به کودک در شیر مادر منتقل شود، اما این نوع انتقال بسیار نادر است.

واکسن HPV و بارداری

دو روش مناسب برای جلوگیری از ابتلا به HPV، انجام رابطه جنسی ایمن و واکسیناسیون است.

رهنمودهای قدیمی واکسن HPV Gardasil را برای زنان در سنین 11 تا 26 سالگی و برای مردان تا 21 سالگی توصیه می کند. اکنون در دستورالعمل های فعلی آمده است که مردان و زنانی از 27 تا 45 سال که قبلاً برای HPV واکسینه نشده اند، اکنون واجد شرایط Gardasil 9 است. مجموعه واکسیناسیون کامل شامل دو یا سه دوز است.


دو دوز دو دوز واکسن برای بیشتر افراد قبل از 15 سالگی توصیه می شود. دوز دوم باید بین 6 تا 12 ماه پس از دوز اول داده شود.

سه دوز سه دوز برای هر کسی که اولین دوز خود را بین 15 تا 26 سال دریافت کند، یا برای هر کسی که دارای سیستم ایمنی بدن است ، توصیه می شود.

اگر قبل از بارداری واکسن نزده اید، یا سری واکسن ها را شروع نکرده اید اما آن را تمام نکرده ای ، برای تهیه یا تکمیل واکسن باید تا پس از زایمان صبر کنید. این دستورالعمل ها واکسن HPV را برای زنان باردار توصیه نمی کنند.


چرا واکسن HPV برای زنان باردار توصیه نمی شود؟

اثبات نشده است که واکسن HPV اثرات منفی در دوران بارداری دارد. با این حال  داده ها در مورد واکسیناسیون در دوران بارداری محدود هستند. بنابراین  توصیه می کنند واکسیناسیون را به بعد از بارداری موکول کنید.

اگر بیش از 30 سال دارید، به ماما یا پزشک خود مراجعه کنید تا در کنار تست پاپ معمول، آزمایش HPV را نیز انجام دهید. به این ترتیب اگر متوجه شوید HPV دارید، می توانید با پزشک خود در مورد هرگونه نظارت ویژه ای که ممکن است در دوران بارداری به آن نیاز داشته باشید صحبت کنید.

به یاد داشته باشید که رابطه جنسی ایمن و انجام آزمایشات، به پیشگیری از بیماری های مقاربتی کمک می کند.